سلامت نوزاد

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی + معرفی بهترین زمان شیر دادن

نوزاد در حال شیر خوردن در آغوش مادر

شیر مادر یا شیر خشک اصلی‌ترین و تنها غذایی است که نوزاد مجاز به خوردن آن است. به طور کلی، نوزادان در 6 ماهه اول زندگی خود، فقط امکان تغذیه از شیر را دارند. بنابراین رشد و سلامت نوزادان به شیر دادن مداوم به آن‌ها بستگی دارد. حال این سوال پیش می‌آید که تکلیف نوزادانی که به دلیل زردی (که تعدادشان هم به هیچ عنوان کم نیست) در دستگاه فتوتراپی قرار دارند، چیست؟ چگونه باید به نوزادان زیر دستگاه زردی شیر داد؟

شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی چگونه باید صورت گیرد؟ از سوالات پر تکرار نیز هست، در واقع بعد از تشخیص ابتلا به زردی نوزاد توسط پزشک و اجاره دستگاه زردی نوزاد جهت درمان این بیماری، باید با نحوه کارکرد این دستگاه و پروتکل قرار گیری نوزاد در دستگاه فتوتراپی، به طور کامل و دقیق آشنا بشیم. یکی از نکات قابل توجه، نحوه شیر دادن به نوزاد در دستگاه زردی است. به طور کلی شیر دادن به نوزاد مبتلا به زردی، باید در مدت زمانی که بیرون از دستگاه زردی قرار دارد صورت پذیرد. اما چطور این کار را انجام دهیم تا در روند درمان زردی اختلالی وارد نشود؟ برای پاسخ به این سوال‌ها در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

نحوه شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی باید چگونه باشد؟

بعد از آگاهی کامل درباره نحوه استفاده از دستگاه زردی، مسئله مهم بعدی، شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی است.گاهی اوقات پیش می‌آید که نوزاد در زمان استراحت تا قرارگیری مجدد در دستگاه فتوتراپی، به مقدار کافی شیر می‌خورد و کاملا سیر می‌شود. اما مدتی بعد از قرارگرفتن در دستگاه زردی احساس گرسنگی می‌کند و در نتیجه آن، شروع به گریه و بی‌قراری می‌کند. بیقراری نوزاد زیر دستگاه زردی ممکن است باعث بروز برخی پیامد های دستگاه فتوتراپی شود که جدیت این موضوع در نی نی سایت هم بحث شده است.در چنین شرایطی بهترین راه‌حل این است که تا جای ممکن به کودک شیر داده شود تا کودک سیر شود و گریه‌اش قطع شود.

در حالت عادی و نرمال، نوزادان از همان روزهای ابتدایی زندگی تا حدود 6 ماهگی، تنها از شیر تغذیه می‌کنند. پیشنهاد می‌شود که هر بازه 2 الی 3 ساعت یکبار (بین 8 الی 12 بار در طول شبانه‌روز) به نوزاد تا سر حد سیر شدن، شیر داده شود.

شیر دادن به نوزاد در زمان قرارگیری زیر دستگاه فتوتراپی، اهمیت دو چندان پیدا می‌کند. زیرا در اثر تماس نور دستگاه زردی با پوست نوزاد، بیلی‌روبین موجود در خون او به مواد قابل دفع توسط ادرار و مدفوع تبدیل می‌شود. بنابراین هر چه نوزاد بیشتر شیر بخورد، بیلی‌روبین بیشتری را از بدنش خارج می‌کند.

شیر دادن به نوزاد در دوران زردی به طور کلی دو حالت دارد:

نوزاد از شیر مادر تغذیه می‌کند

اگر نوزاد از سینه مادر شیر می‌خورد، بهتر است این عمل در زمان‌های استراحت نوزاد بین دو زمان قرارگیری او در دستگاه زردی نوزاد صورت گیرد. پارت‌های زمانی که نوزاد باید در دستگاه زردی قرار بگیرد و همچنین زمان‌های استراحت نوزاد، به صورت مستقیم به وزن او بستگی دارد.

به طور کلی پیشنهاد می‌شود نوزادان با وزن بیشتر از 3 کیلوگرم، به ازای هر 2 ساعت قرار گرفتن زیر دستگاه زردی، یک ساعت را بیرون از دستگاه فتوتراپی سپری کند. برای نوزادانی که وزن آن‌ها کمتر از 3 کیلوگرم است، به ازای هر یک ساعت نور درمانی، یک ساعت استراحت الزامی است.

نوزاد خوابیده در حال بغل گرفتن شیشه شیر

نوزاد برای شیر خوردن، از شیشه شیر استفاده می‌کند

در این روش، برخلاف تغذیه از شیر مادر، این امکان وجود دارد که نوزاد در همان زمان قرار گرفتن در دستگاه فتوتراپی شیر بخورد. سوالی که ممکن است برای پدران و مادران پیش بیاید و در سایت نی نی سایت به کرات پرسیده می‌شود، این است که آیا استفاده از پستانک برای کودکان زیر دستگاه زردی مجاز است یا خیر؟ به صورت کلی استفاده از پستانک زیر دستگاه زردی نوزاد برای او مانعی ندارد و می‌توان از آن برای آرام کردن نوزاد در زمان بی‌قراری استفاده کرد.

پدران و مادران باید توجه داشته باشند که در هنگام شیر خوردن نوزاد از شیشه شیر، چشم‌بند او از روی چشمانش کنار نرود. زیرا اشعه ناشی از لامپ‌های دستگاه فتوتراپی برای چشمان نوزاد زیان بار است. بنابراین حتی در این روش هم پیشنهاد ما این است که نوزاد را برای شیر خوردن از زیر دستگاه زردی بیرون بیاورید.

اگر از دستگاه فتوتراپی برای درمان زردی استفاده می‌کنید، برای دانستن نکات ایمنی استفاده از این دستگاه، این مقاله می‌تواند به شما کمک کند : کنار رفتن چشم‌بند نوزاد در دستگاه زردی

نوزاد در حین درمان زردی، باید چه میزان و چند دقیقه شیر بخورد؟

مدت زمان و مقدار شیر خوردن هر نوزاد با توجه به ویژگی‌هایی همچون:

 • جنسیت
 • سن
 • وزن
 • میل نوزاد به شیر خوردن

متفاوت است؛ به طور کلی نوزادان زمانی بین 20 الی 45 دقیقه را صرف خوردن شیر می‌کنند. اگر تغذیه نوزاد از شیر مادر باشد، در عرض 20 دقیقه مک زدن صحیح، سینه مادر از شیر خالی می‌شود. اما اکثر اوقات به دلایلی همچون خواب آلودگی یا بی‌میلی نوزاد نسبت به شیر، این زمان بیشتر می‌شود.

حال اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه نکند و از شیشه شیر استفاده کند نیز تفاوت هایی وجود دارد که والدین باید تا حد امکان شرایط را مانند روند طبیعی و تغذیه از شیر مادر پیش ببرند یا شبیه سازی کنند.

نکات مهم در رابطه با تغذیه شیر توسط نوزاد مبتلا به زردی + ارتباط شیر آغوز با زردی نوزاد چیست؟

 1. در زمان شیردهی به نوزاد مبتلا به زردی باید صبور باشید و با اگاهی از شرایط خاص نوزاد، با درکی کامل به مسائل نگاه کنید.
 2. استفاده از بعضی داروهای گیاهی مانند ترنجبین و شیر خشت مکمل با روند درمانی نوزاد نه تنها اشکالی ندارد بلکه روند درمان زردی نوزاد را تسریع می‌کند.
 3. شیر آغوز اولین شیری است که از سینه‌های مادر ترشح می‌شود. شیر آغوز به دلیل خواص فوق‌العاده‌ای که دارد توسط پزشکان توصیه می‌شود تا مادران از این شیر، در همان ساعات ابتدایی تولد، نوزاد خود را تغذیه کنند؛ شیر آغوز شیری سرشار از پادتن‌های ایمنی و پروتئین است که در زمان قدیم به اشتباه فکر می‌کردند که خوردن آغوز منجر به زردی می‌شود، در صورتی که تغذیه با آغوز، منجر به افزایش ایمنی بدن نوزاد در برابر بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.

زردی‌گرام، با تجربه بیش از 15 سال فعالیت در زمینه اجاره دستگاه زردی، همواره در تلاش بوده است تا روند درمان زردی را برای نوزادن و خانواده نوزاد، راحت‌تر و هموارتر سازد. اگر شما نیز تجربه‌ای از شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی داشته‌اید، یا اگر هنوز سوالی در ذهن دارید که در مقاله به آن پاسخ داده نشده است، می‌توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

11 دیدگاه در “شیر دادن به نوزاد زیر دستگاه زردی + معرفی بهترین زمان شیر دادن

 1. عالیه گفت:

  هرچند دقیقه یک بار به بچه شیر بدم؟

  1. سلام عالیه عزیز
   در حالت عادی، پیشنهاد می‌شود که هر بازه 2 الی 3 ساعت یکبار بین 8 الی 12 بار در طول شبانه‌روز به نوزاد تا سر حد سیر شدن، شیر داده شود.

 2. معصومه گفت:

  استفده از داروهای گیاهی مشکلی ایجاد میکنه؟

  1. سلام معصومه عزیز
   خیر! استفاده از بعضی داروهای گیاهی مانند ترنجبین و شیر خشت مکمل با روند درمانی نوزاد نه تنها اشکالی ندارد بلکه روند درمان زردی نوزاد را تسریع می‌کند.

 3. عاطفه غزالی گفت:

  شیر دادن زیر دستگاه زردی به نوزادم مشکلی نداره؟

  1. سلام عاطفه عزیز
   شیر دادن به نوزاد درحالی‌که در دستگاه زردی قرار دارد توصیه نمی‌شود؛ بهترین روش این است که پس از گذشت مدت و دوره‌های مقرر، فرزند خود را بیرون بیاورید تا استراحت کند و بتوانید به او شیر بدهید.

 4. علی اقا گفت:

  برای شیر دادن به بچم از شیشه شیر استفاده میکنم برای این قضیه هم لازمه نکاتی رو رعایت کنم

  1. سلان علی اقا عزیز
   در این روش از شیردادن ، برخلاف تغذیه از شیر مادر، این امکان وجود دارد که نوزاد در همان زمان قرار گرفتن در دستگاه فتوتراپی شیر بخورد.

 5. tanaz گفت:

  دوستان میشه راهکار برای شیر خشک خوردن نوزاد بهم بدین ؟ ممنونم

 6. هلیا عباسپور گفت:

  نحوه استفاده از دستگاه زردی در خانه چیست ؟

  1. سلام هلیا عزیز
   نحوه استفاده از دستگاه زردی در خانه بسیار ساده است؛ متخصصین ما با انجام تنظیمات اولیه روی دستگاه، آن را برای شما ارسال و موارد مورد نیاز را برای شما شرح می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *