سلامت نوزاد

استفاده از ترنجبین به‌عنوان راهکاری موثر در درمان زردی نوزادان

ترنجبین برای زردی نوزاد

زردی نوزاد یکی از مشکلات رایجی است که بسیاری از نوزادان تازه متولد شده به آن مبتلا می‌شوند. این عارضه از گذشته‌های دور وجود داشته و برای آن درمان‌های موثری در طب سنتی ایرانی هم ذکر شده است. مصرف ترنجبین برای زردی نوزاد یکی از این درمان‌ها است.

این روش در چند سال اخیر به وسیله طب جدید هم آزمایش شده و مقالاتی نوشته شده است که نشان می‌دهد ترنجبین برای زردی نوزاد مفید و موثر است. حتی برخی از مطالعات، اثر آن را قابل مقایسه و حتی بیشتر از برخی از روش‌های پر دردسر و گران جدید دانسته‌اند.

اما ترنجبین برای نوزاد باید با مشورت یک متخصص تجویز شود و تنها در مواقعی استفاده شود که زردی نوزاد خفیف و قابل کنترل است. اگر این مشکل جدی بوده و نیاز به رسیدگی پزشکی داشته باشد، حتما لازم است با پزشک خود مشورت کنید و درمان‌هایی را که پزشک اطفال توصیه می‌کند برای نوزادتان انجام دهید. در غیر این صورت، ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری به مغر نوزاد وارد شود.

پس از این مقدمه روشن کننده، بیایید درباره خواص ترنجبین برای نوزاد و طریقه مصرف آن برای زردی نوزاد بیشتر بدانیم.

ترنجبین چیست؟

ترنجبین که در انگلیسی به آن manna of hedysarum گفته می‌شود، در حقیقت شیره گیاه خارشتر است. این گیاه که به آن حاج یا خاربز (با نام علمی Alhagi maurorum) نیز می‌گویند، در مناطق صحرایی و شوره‌زارها رشد می‌کند.

نوعی حشره به نام حشره  Larinus در تولید این شیره از خارشتر نقش دارد و به‌همین دلیل تنها در مناطقی که این حشره زندگی می‌کند، ترنجبین از گیاه خارشتر تولید می‌شود. ترنجبین را قبل از طلوع خورشید از روی گیاه جمع‌آوری می‌کند تا تبخیر نشود.

اگر بخواهیم از نظر ترکیبات شیمیایی، این ماده را بررسی کنیم، ترنجبین از تركيبات قندي مانند منو ساكاريد‌ها (گلوكوز و فروكتوز)، دی‌ساكاريدها (سوكروز) و تريساكاريدها (ملزيتوز) تشکیل شده است؛ به‌همین دلیل هم شیرین بوده و به‌راحتی در آب حل می‌شود تا برای مصارف گوناگون استفاده گردد. مصرف قطره ترنجبین برای زردی نوزاد یکی از این کاربردها است.

ترنجبین برای چی خوبه؟

این ماده از نظر طب سنتی کمی گرم و تر است، صفرا را کاهش می‌دهد، ملین، تب‌بُر و خلط‌آور است و خواص ضد میکروبی دارد.

از آنجا که زردی نوزاد در طب سنتی در نتیجه غلبه صفرا رخ می‌دهد، استفاده از این گیاه می‌تواند با کاهش صفرا، رنگ نوزاد را به حالت طبیعی برگرداند. با این حال، برای اثربخشی ترنجبین برای زردی نوزاد لازم است که این ماده گیاهی هم به‌وسیله مادر و هم به‌وسیله نوزاد مصرف شود. از آنجا که مادر به نوزاد شیر می‌دهد، با تغییر ترکیبات شیر و خواص ترنجبین، می‌توان زردی نوزاد عزیزتان را درمان کرد.

حتی توصیه می‌شود برای پیشگیری از زردی نوزاد، مادر پیش از تولد کودک از طب سنتی برای زردی نوزاد استفاده کند، تا احتمال زردی در نوزاد کم شود.

از آنجا که ترنجبین کمی خاصیت مسهل دارد، دادن آن به نوزاد و مادر می‌تواند سبب نرم‌شدن مدفوع و اسهال خفیف شود که خودش با دفع صفرا و خلط‌هایی که سبب زردی نوزاد می‌شوند، به درمان این عارضه کمک می‌کند. با این حال اگر اسهال شدید باشد، احتمال خطراتی مانند کم‌آبی و از دست دادن الکترولیت‌های بدن نوزاد زیاد است. پس اگر پس از مصرف ترنجبین نوزاد دچار اسهال شدید شد، باید استفاده از قطره ترنجبین متوقف شود.

طریقه مصرف ترنجبین برای نوزاد

همان‌طور که گفتیم، لازم است برای تغذیه مادر در دوران بارداری هم از ترنجبین استفاده شود. حتی می‌توان گفت بهتر است تا حد ممکن ترنجبین به خود نوزاد داده نشود، بلکه مادر آن را مصرف کرده و با شیردهی مکرر، خواص آن را به نوزاد منتقل کند. با این حال گاهی می‌توان به مقدار کم از این ماده برای نوزاد هم استفاده کرد.

پس در اینجا هر دو طریقه مصرف ترنجبین برای زردی نوزاد را بررسی می‌کنیم.

روش مصرف ترنجبین توسط مادر

مادر باید حدود 30 گرم از ترنجبین را در یک لیوان آب جوش حل کند و سپس آن را با استفاده از یک پارچه نازک صاف نماید. بهترین زمان برای مصرف ترنجبین، نوشیدن آن به‌صورت ناشتا است. یک ساعت پس از مصرف، مادر می‌تواند به کودک شیر دهد. قطره بیلی ناستر نیز دارای ترنجبین است که با شیر خشت مخلوط شده است. مصرف این قطره هم می‌تواند تا حد زیادی جایگزین خود ترنجبین شود.

چقدر ترنجبین به نوزاد بدهیم

اگر مایل هستید می‌توانید ترنجبین را به‌شکل قطره بیلی ناستر به کودک بخورانید. برای این کار باید به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن نوزاد ۳ تا ۵ قطره بیلی ناستر را ۳ بار در روز به نوزاد بدهید. از آنجا که این قطره حاوی مانیتول است، تعداد دفعات مدفوع را زیاد کرده و سبب دفع بیلی روبین از مدفوع می‌شود.

با این حال اگر می‌خواهید ترنجبین را به‌صورت مجزا به نوزاد بدهید، لازم است مقدار کمی از آن را در آب جوش حل کرده و پس از صاف‌کردن، با قطره چکان به نوزاد بدهید.

فتوتراپی برای سرعت بخشیدن درمان زردی

اگر به دنبال راه‌حلی برای درمان زردی نوزاد هستید که کاربردی و موثر باشد، اجاره دستگاه فتوتراپی گزینه‌ای مناسب برای شماست. فتوتراپی به معنای قرار دادن پوست نوزاد در معرض نور فلورسنت است. این نور به تجزیه بیلی‌روبین کمک می‌کند و میزان زردی نوزاد را بهبود می‌بخشد. با اعتماد به فتوتراپی، می‌توانید به‌طور موثری به کاهش سطح بیلی‌روبین در نوزاد کمک کنید و مشکل زردی نوزادتان را بهبود بخشید.

مجموعه زردی گرام با ارائه خدمات اجاره دستگاه زردی نوزاد به شما این امکان را می‌دهد تا با آرامش و اطمینان خاطر، زردی نوزاد عزیزتان را در منزل درمان کنید.

همچنین شما می‌توانید از باقی خدمات زردی گرام که تست زردی نوزاد در منزل می‌باشد استفاده کنید. تست زردی نوزاد به شما کمک می‌کند تا به طور سریع و دقیق میزان زردی را تشخیص دهید.

همراه زردی گرام، امکانات حرفه‌ای را در خانه خودتان تجربه کنید. با شماره 09122771364 تماس بگیرید تا از خدمات اجاره دستگاه فتوتراپی و تست زردی نوزاد در منزل بهره‌مند شوید. 

22 دیدگاه در “استفاده از ترنجبین به‌عنوان راهکاری موثر در درمان زردی نوزادان

 1. الیاس گفت:

  ببخشید میشه بگید فرقی تو حال نوزاد پیدا میشه یا ن

  1. سلام الیاس عزیز
   مصرف ترنجبین برای زردی نوزاد یکی از درمان‌های رایجی است که هم برای مادر و هم برای کودک انجام می‌شود. با این حال، این درمان باید پس از مشورت با پزشک انجام گیرد و اگر لازم باشد بقیه روش‌های پزشکی درمان زردی نوزاد مثل استفاده از دستگاه زردی نوزاد نیز به‌کار گرفته شود.

 2. هانیه گفت:

  چجوری باید به بچه بدم بخوره

  1. سلام هانیه عزیز
   لازم است مقدار کمی از آن را در آب جوش حل کرده و پس از صاف‌کردن، با قطره چکان به نوزاد بدهید.

 3. سهیلا یعقوبی گفت:

  ترنجبین چجوری به درمان زردی کمک میکنه؟

 4. هانیه گفت:

  طرز تهیه ترنجبین برای زردی نوزاد چیه

  1. سلام هانیه عزیز
   شما می‌توانید به‌آسانی ترنجبین را به‌صورت آنلاین یا از نزدیکترین عطاری به محل زندگی خود تهیه فرمایید.

 5. مژگان قریبیان گفت:

  ایا ترنجبین برای زردی نوزاد خوبه

  1. سلام مژگان قریبییان عزیز
   بله استفاده از ترنجبین برای درجه زردی بالای 8 با مشورت پزشک، در کنار اجاره دستگاه زردی بهترین روش برای درمان زردی نوزاد است.

 6. زهرا حیدری گفت:

  ترنجیبن تبش سرده یا گرم

  1. سلام زهرا حیدری عزیز
   ترنجبین از نظر طب سنتی تبی کمی گرم و تر دارد.

 7. سیامک منصوری گفت:

  ترنجبین برای اسهال نوزاد خوبه؟

  1. سلام سیامک عزیز
   ترنجبین به این خاطر که کمی خاصیت مسهل دارد در درمان زردی می‌تواند مفید باشد.

 8. نیکو دارابی گفت:

  دادن ترنجبین به نوزاد برای زردی موثره؟

  1. سلام نیکو عزیز
   استفاده از ترنجبین به‌خاطر مسهل بودن، برای درمان زردی نوزاد در موارد بسیاری پس از تجویز پزشک توصیه می‌شود.

 9. میلاد اخلاصی منش گفت:

  نحوه مصرف ترنجبین برای نوزاد چیست ؟

  1. سلام میلاد عزیز
   به طور کلی مصرف مستقیم هیچ ماده غذایی به جز شیر مادر برای نوزادان تازه متولد شده توصیه نمی‌شود، مگر به تجویز پزشک. اما از ترنجبین به عنوان جوشانده برای مادر در دوران بارداری به مقدار کم، می‌توان استفاده کرد.

 10. TarAneH گفت:

  سلام دوستان ترنجبین برای نوزاد پسر ضرر دارد ؟

 11. arsalan panahi گفت:

  طرز تهیه ترنجبین برای نوزاد چگونه است؟

  1. سلام ارسلان عزیز
   از ترنجبین به عنوان جوشانده برای درمان زردی استفاده می‌شود؛ اما در ذهن داشته باشید تا قبل از مصرف هر چیز، با پزشک مشورت نمایید.

 12. emad گفت:

  خواص ترنجبین برای کودکان چیست؟

  1. سلام عماد عزیز
   از ترنجبین جوشانده برای درمان زردی استفاده می‌شود؛ البته در ذهن داشته باشید تا قبل از هر چیزی با پزشک خود مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *