سلامت نوزاد

ترنجبین برای نوزاد و درمان زردی خوب است؟

ترنجبین برای زردی نوزاد

زردی نوزاد یکی از مشکلات رایجی است که بسیاری از نوزادان تازه متولد شده به آن مبتلا می‌شوند. این عارضه از گذشته‌های دور وجود داشته و برای آن درمان‌های موثری در طب سنتی ایرانی هم ذکر شده است. مصرف ترنجبین برای زردی نوزاد یکی از این درمان‌ها است.

این روش در چند سال اخیر به وسیله طب جدید هم آزمایش شده و مقالاتی نوشته شده است که نشان می‌دهد ترنجبین برای زردی نوزاد مفید و موثر است. حتی برخی از مطالعات، اثر آن را قابل مقایسه و حتی بیشتر از برخی از روش‌های پر دردسر و گران جدید دانسته‌اند.

اما ترنجبین برای نوزاد باید با مشورت یک متخصص تجویز شود و تنها در مواقعی استفاده شود که زردی نوزاد خفیف و قابل کنترل است. اگر این مشکل جدی بوده و نیاز به رسیدگی پزشکی داشته باشد، حتما لازم است نوزاد خود را بستری کنید و درمان‌هایی را که پزشک اطفال توصیه می‌کند برای او انجام دهید. در غیر این صورت، ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری به مغر نوزاد وارد شود.

پس از این مقدمه روشن کننده، بیایید درباره ترنجبین، فواید و روش استفاده‌ آن برای زردی نوزاد بیشتر بدانیم.

ترنجبین چیست؟

ترنجبین که در انگلیسی به آن manna of hedysarum گفته می‌شود، در حقیقت شیره گیاه خارشتر است. این گیاه که به آن حاج یا خاربز (با نام علمی Alhagi maurorum) نیز می‌گویند، در مناطق صحرایی و شوره‌زارها رشد می‌کند. نوعی حشره به نام حشره  Larinusدر تولید این شیره از خارشتر نقش دارد و به‌همین دلیل تنها در مناطقی که این حشره زندگی می‌کند، ترنجبین از گیاه خارشتر تولید می‌شود. ترنجبین را قبل از طلوع خورشید از روی گیاه جمع‌آوری می‌کند تا تبخیر نشود.

اگر بخواهیم از نظر ترکیبات شیمیایی، این ماده را بررسی کنیم، ترنجبین از تركيبات قندي مانند منو ساكاريد‌ها (گلوكوز و فروكتوز)، دی‌ساكاريدها (سوكروز) و تريساكاريدها (ملزيتوز) تشکیل شده است؛ به‌همین دلیل هم شیرین بوده و به‌راحتی در آب حل می‌شود تا برای مصارف گوناگون استفاده گردد. مصرف ترنجبین برای زردی نوزاد یکی از این کاربردها است.

ترنجبین چه خواصی دارد؟

این ماده از نظر طب سنتی کمی گرم و تر است، صفرا را کاهش می‌دهد، ملین، تب‌بُر و خلط‌آور است و خواص ضد میکروبی دارد.

از آنجا که زردی نوزاد در طب سنتی در نتیجه غلبه صفرا رخ می‌دهد، استفاده از این گیاه می‌تواند با کاهش صفرا، رنگ نوزاد را به حالت طبیعی برگرداند. با این حال، برای اثربخشی ترنجبین برای زردی نوزاد لازم است که این ماده گیاهی هم به‌وسیله مادر و هم به‌وسیله نوزاد مصرف شود. از آنجا که مادر به نوزاد شیر می‌دهد، با تغییر ترکیبات شیر و خواص آن، می‌توان زردی نوزاد را درمان کرد.

حتی توصیه می‌شود برای پیشگیری از زردی نوزاد، مادر پس از تولد کودک شیرخشت، ترنجبین، عناب، گل بنفشه و گل ختمی را مصرف کند تا احتمال زردی در نوزاد کم شود.

از آنجا که ترنجبین کمی خاصیت مسهل دارد، مصرف ترنجبین برای نوزاد و مادر می‌تواند سبب نرم‌شدن مدفوع و اسهال خفیف شود که خودش با دفع صفرا و خلط‌هایی که سبب زردی نوزاد می‌شوند، به درمان این عارضه کمک می‌کند. با این حال اگر اسهال شدید باشد، احتمال خطراتی مانند کم‌آبی و از دست دادن الکترولیت‌های بدن نوزاد زیاد است. پس اگر پس از مصرف ترنجبین نوزاد دچار اسهال شدید شد، باید استفاده از ترنجبین برای نوزاد متوقف شود.

روش مصرف ترنجبین برای زردی نوزاد

همان‌طور که گفتیم، لازم است مادر هم از ترنجبین استفاده کند. حتی می‌توان گفت بهتر است تا حد ممکن ترنجبین به خود نوزاد داده نشود، بلکه مادر آن را مصرف کرده و با شیردهی مکرر، خواص آن را به نوزاد منتقل کند. با این حال گاهی می‌توان به مقدار کم از این ماده برای نوزاد هم استفاده کرد.

پس در اینجا هر دو روش مصرف ترنجبین برای زردی نوزاد (از طریق مصرف مادر و یا نوزاد) را بررسی می‌کنیم.

روش مصرف ترنجبین به وسیله مادر

مادر باید حدود 30 گرم از ترنجبین را در یک لیوان آب جوش حل کند و سپس آن را با استفاده از یک پارچه نازک صاف نماید. بهترین زمان برای مصرف ترنجبین، نوشیدن آن به‌صورت ناشتا است. یک ساعت پس از مصرف، مادر می‌تواند به کودک شیر دهد. قطره «بیلی ناستر» نیز دارای ترنجبین است که با شیر خشت مخلوط شده است. مصرف این قطره هم می‌تواند تا حد زیادی جایگزین خود ترنجبین شود.

روش مصرف ترنجبین برای نوزاد

اگر مایل هستید می‌توانید ترنجبین را به‌شکل قطره بیلی ناستر به کودک بخورانید. برای این کار باید به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن نوزاد ۳ تا ۵ قطره بیلی ناستر را ۳ بار در روز به نوزاد بدهید. از آنجا که این قطره حاوی مانیتول است، تعداد دفعات مدفوع را زیاد کرده و سبب دفع بیلی روبین از مدفوع می‌شود.

با این حال اگر می‌خواهید ترنجبین را به‌صورت مجزا به نوزاد بدهید، لازم است مقدار کمی از آن را در آب جوش حل کرده و پس از صاف‌کردن، با قطره چکان به نوزاد بدهید.

سخن آخر

مصرف ترنجبین برای زردی نوزاد یکی از درمان‌های رایجی است که هم برای مادر و هم برای کودک انجام می‌شود. با این حال، این درمان باید پس از مشورت با پزشک انجام گیرد و اگر لازم باشد بقیه روش‌های پزشکی درمان زردی نوزاد مثل استفاده از دستگاه زردی نوزاد(فتوتراپی) نیز به‌کار گرفته شود.

4 دیدگاه در “ترنجبین برای نوزاد و درمان زردی خوب است؟

 1. الیاس گفت:

  ببخشید میشه بگید فرقی تو حال نوزاد پیدا میشه یا ن

  1. سلام الیاس عزیز
   مصرف ترنجبین برای زردی نوزاد یکی از درمان‌های رایجی است که هم برای مادر و هم برای کودک انجام می‌شود. با این حال، این درمان باید پس از مشورت با پزشک انجام گیرد و اگر لازم باشد بقیه روش‌های پزشکی درمان زردی نوزاد مثل استفاده از دستگاه زردی نوزاد نیز به‌کار گرفته شود.

 2. هانیه گفت:

  چجوری باید به بچه بدم بخوره

  1. سلام هانیه عزیز
   لازم است مقدار کمی از آن را در آب جوش حل کرده و پس از صاف‌کردن، با قطره چکان به نوزاد بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *