سلامت نوزاد

قطره بیلی ناستر چیست؟ طریقه مصرف + عوارض

درمان زردی نوزاد با قطره بیلی ناستر

زردی نوزادان، پدیده‌ای رایج در روزهای آغازین زندگی است که اغلب نوزادان با آن دست به گریبان می‌شوند. طبق آمارها، حدود 80 درصد از کودکان تازه متولد شده با این مشکل مواجه می‌گردند.

اگرچه در بسیاری از موارد، زردی نوزاد نیاز به درمان خاص و پیچیده‌ای ندارد، اما نادیده گرفتن آن و عدم اقدام به موقع می‌تواند خطرات جدی را به همراه داشته باشد. در صورت بی‌توجهی به این عارضه، امکان بروز بیماری‌های خطرناک‌تری چون کرن‌ایکتروس وجود دارد که سلامت نوزاد را تهدید می‌کند.

بنابراین، علیرغم شیوع گسترده زردی در میان نوزادان، نباید آن را امری ساده و کم‌اهمیت تلقی کرد. برای جلوگیری از عواقب ناگوار، ضروری است تا با درک اهمیت موضوع، اقدامات درمانی مناسب و به موقع صورت پذیرد تا سلامت کودک به خطر نیفتد.

زردی نوزاد که یکی از متداول‌ترین بیماری‌های نوزادان است، راه‌کارهای درمان زیادی دارد که به موثرترین آن می‌پردازیم.

اگر فرزند دلبند شما مبتلا به زردی شده است، در مرحله اول نیازی به نگران شدن نیست. با حفظ آرامش باید به‌دنبال درمان‌ آن بگردید تا از بروز عوارض زردی نوزاد جلوگیری کنید.

یکی از روش‌های موثر درمان و کاهش زردی نوزاد، استفاده از قطره بیلی ناستر است. این قطره برای زردی نوزاد تجویز می‌شود و مانند معجزه‌ عمل کرده و به رفع زردی و یبوست نوزاد دلبندتان کمک زیادی می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر درمورد نحوه و مقدار مصرف، عوارض و کاربرد قطره بیلی ناستر؛ ادامه مطلب به شما کمک‌ خواهد کرد.

قطره بیلی‌ناستر چیست؟

زردی نوزادان، وضعیتی شایع اما قابل درمان است که در طب سنتی ایرانی، از گیاه شیرخشت برای مقابله با آن استفاده می‌کنند. بهترین قطره برای زردی نوزاد، قطره بیلی ناستر است که می‌تواند در کنار درمان‌های متداول مانند فتوتراپی، به کاهش سریع‌تر زردی کمک کند. شیر خشت از قدیم در طب سنتی برای درمان زردی کاربرد داشته و امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قطره بیلی ناستر (ترکیب ترنجبین و شیرخشت) داروی گیاهی است که به‌دلیل وجود شیر خشت در آن، روند درمان زردی نوزاد را بهبود می‌بخشد.

مصرف قطر شیر خشت باعث افزایش دفع مدفوع در نوزاد می‌شود که به تسریع چرخه پاک‌سازی بیلی‌روبین از طریق کبد و روده کمک می‌کند. این امر، سبب کاهش میزان بیلی‌روبین خون و در نتیجه، کوتاه‌تر شدن مدت درمان و کاهش احتمال نیاز به اقدامات پیشرفته‌تری چون تعویض خون می‌گردد.

شیر خشت ماده گیاهی است که به درمان یبوست کمک می‌کند و ماده‌ای ایمن و موثر است اما یک‌سری عوارض خفیف مانند اسهال، نفخ و گاز معده ممکن است به‌همراه داشته باشد.

مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از قطره بیلی ناستر، علاوه بر تسریع روند بهبودی، باعث کاهش طول مدت بستری نوزادان در بیمارستان نیز می‌شود. این قطره گیاهی، بی‌خطر و عاری از عوارض جانبی است و می‌تواند در کنار سایر درمان‌ها برای زردی و افزایش بیلی‌روبین خون استفاده شود.

با توجه به مزایای شیرخشت، انتظار می‌رود پس از تحقیقات بیشتر، فرآورده‌های استاندارد آن برای درمان زردی و یبوست در نوزادان و بزرگسالان تولید و عرضه گردد.

چه زمانی از قطره زردی نوزاد (بیلی ناستر) استفاده کنیم؟

وقتی درجه زردی نوزاد روی 10 الی 10.5 باشد با تجویز پزشک می‌توان 1 الی 2 روز از بیلی ناستر استفاده کرد.

هنگامی که درجه زردی نوزاد بین 12 الی 14 بود از تلفیق دستگاه زردی و داروی زردی استفاده می‌کنیم برای مثال اگر پس از فتوتراپی هنوز یبوست وجود داشت از چند وعده بیلی ناستر هم کمک می‌گیریم تا روند رفع زردی نوزاد سریع‌تر شود.

اما اگر زردی نوزاد درمان نشد و درجه آن به 20 رسید، دکتر تجویز به استفاده از ترکیب دستگاه زردی نوزاد به همراه قطره بیلی ناستر می‌کند.

این روش درمان باعث اسهال شدید در کودکان می‌شود که باید با بالا بردن دفعات شیردهی از کم آبی بدن کودک جلوگیری کرد.

قطره بیلی ناستر برای زردی نوزاد

قطره بیلی ناستر چگونه عمل میکند؟

این قطره گیاهی به‌دلیل وجود موادی مانند مانیتول در آن، باعث افزایش حجم ادرار و اسهال می‌شود.

قطره داروی بیلی ناستر با ایجاد اسهال و مدفوع‌‌های مکرر در نوزاد باعث می‌شود بیلی روبین که دلیل اصلی به‌وجود آمدن زردی نوزاد است، رفع شود.

 

مقدار مصرف قطره بیلی ناستر برای زردی نوزاد

مصرف قطره بیلی ناستر باید طبق دستور و تجویز پزشک صورت بگیرد.

به‌طور معمول به ازای وزن نوزاد و هر یک کیلو وزن، 3 تا 5 قطره و 2 بار در طول روز به فاصله 12 ساعت باید قطره مصرف شود. (مشورت با پزشک متخصص الزامیست)

مصرف داروی بیلی ناستر باعث افت قند شدید نوزاد می‌شود که برای جبران این کاهش قند، باید شیردهی مداوم صورت بگیرد.

با مشورت متخصص کودکان می‌توان قطره بیلی ناستر را به همراه سایر داروهایی که برای درمان زردی کودکان داده می‌شود استفاده کرد. (تا به‌حال مورد خاصی در تداخل دارویی گزارش نشده است)

داروی بیلی ناستر تا چند روز باید مصرف شود؟

در نود درصد نوزادان پس از دو الی سه روز مصرف بیلی ناستر، زردی آن‌ها به طرز قابل توجهی کاهش یافته است.

همچنین در بسیاری از مواقع، استفاده از دستگاه زردی نوزاد در کنار داروی زردی، کمک زیادی به دفع بیلی روبین و درمان نوزاد می‌کند.

 

عوارض قطره بیلی ناستر برای زردی نوزاد

قطره بیلی ناستر یک درمان موثر برای زردی نوزاد است که توسط متخصصین توصیه می‌شود. از این قطره تاکنون هیچ عوارض مخرب یا مورد بحثی گزارش نشده است و اثرات منفی خاصی به‌همراه ندارد. با این حال، به دلیل افزایش فعالیت دستگاه دفع، ممکن است تغییراتی در عملکرد بدن به‌همراه داشته باشد.

بنابراین قطره بیلی ناستر هیچ عوارض خطرناکی برای نوزاد ندارد.

بسیاری از مادران سؤال می‌کنند که آیا قطره بیلی ناستر تا چند روز باید مصرف شود؟! در واقع، بیلی ناستر به‌عنوان بهترین قطره درمانی برای زردی نوزاد شناخته می‌شود و اکثر متخصصین آن را به فرزندان تجویز می‌کنند. این قطره در ابتدا ممکن است کمی زمان ببرد تا تأثیر خود را نشان دهد، اما معمولاً پس از سه روز، تا ۹۰ درصد موارد زردی نوزاد بهبود خواهد یافت.

از سوی دیگر، گزارش‌ها نشان می‌دهند که در برخی از نوزادان، مصرف قطره بیلی ناستر می‌تواند اثر خواب‌آوری داشته باشد. بنابراین، اگر پس از مصرف قطره، نوزاد شما کمی خواب‌آلود به نظر برسد، نگران نباشید زیرا خواب‌آلودگی ممکن است از عوارض موجود در قطره بیلی ناستر باشد.

همانطور که اشاره شد، مانتول موجود در این قطره می‌تواند باعث بروز بیرون‌روی در نوزادان شود. به همین دلیل، ممکن است اسهال و بیرون‌روی نیز از عوارض قطره بیلی ناستر باشد، اما این اثر ممکن است به نحوی مثبت عمل کند و باعث رفع یبوست نوزاد شود.

احتیاط در مصرف دارو

 • در دوران بارداری باید از مصرف داروی بیلی ناستر پرهیز کنید.
 • پس از بازکردن قطره دقت کنید که بیشتر از یک ماه مصرف نشود.
 • به‌دلیل کمبود آب بدن نوزادان، دفعات شیردهی را افزایش دهید تا نوزاد دچار آسیب نشود.
 • قبل از خرید و مصرف، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.
 • قبل از مصرف شیشه قطره را به خوبی تکان دهید.
 • به تاریخ مصرف آن دقت کنید.

(قطره بیلی ناستر معمولا بین 6 ماه تا 3 سال تاریخ انقضا دارد.)

 

شرایط نگهداری قطره زردی نوزاد

 • قطره زردی نوزاد باید دور از نور و در دمای کمتر از 30 درجه سانتی‌گراد نگهداری شود.
 • باید از یخ زدگی دارو محافظت کنید.
 • قطره زردی باید دور از دسترس کودکان باشد.
 • وجود رسوب در این قطره دلیل بر کاهش اثر درمانی و یا فاسد شدن دارو نیست.

 

قیمت قطره بیلی ناستر

در حال حاضر قیمت قطره بیلی ناستر در بازه 30/000 تا 50/000 تومان است.

این دارو در اکثر داروخانه‌های سراسر کشور و فروشگاه‌های اینترنتی موجود است.

دستگاه زردی نوزاد مکمل قطره بیلی ناستر

مصرف قطره بیلی ناستر در کاهش زردی نوزاد تاثیر زیادی دارد و به پاکسازی بیلی روبین خون کمک می‌کند. همچنین اگر درمان زردی نوزاد با قطره بیلی ناستر، به‌همراه نوردرمانی (فتوتراپی) صورت بگیرد؛ تاثیر دوچندانی در کاهش دوره درمان زردی نوزاد می‌گذارد.

زردی‌گرام در طول سالیان اخیر با ارائه خدمات اجاره دستگاه زردی نوزاد، همواره تلاش می‌کند در بهبود زردی نوزاد شما کمک‌رسان باشد.

شما می‌توانید جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد در تهران با شماره 09122771364 تماس بگیرید تا با مشاوره کارشناسان مجموعه زردی‌گرام، دیگر نگران درمان زردی نوزاد خود نباشید.

خوشحال میشیم توی بخش نظرات با ما در ارتباط باشید و بگویید که کیا به بچشون قطره بیلی ناستر دادن؟!

16 دیدگاه در “قطره بیلی ناستر چیست؟ طریقه مصرف + عوارض

 1. فرگل گفت:

  این قطره چجوری زردیو خوب میکنه

  1. سلام فرگل عزیز
   قطره داروی بیلی ناستر با ایجاد اسهال و مدفوع‌‌های مکرر در نوزاد باعث می‌شود بیلی روبین که دلیل اصلی به‌وجود آمدن زردی نوزاد است، رفع شود.

 2. ناهید گفت:

  عوراض این قطره چیا هستن؟

  1. سلام ناهید عزیز
   قطره بیلی ناستر هیچ عوارض خطرناکی برای نوزاد ندارد ولی قطره گیاهی بیلی ناستر باعث اسهال گرفتن، نفخ، افزایش صداهای شکم و کم آبی بدن نوزاد می‌شود که جای نگرانی نیست زیرا روند درمان دارو اینگونه است و پس از اتمام دوره، این عوارض بهبود پیدا می‌کنند.

 3. rhim گفت:

  سلام من ازاین قطره استفاده کردم بچم بیرون رویش نسبت ب قبل ازقطره کمترشده
  چیکارکنم؟؟؟

  1. سلام rhim عزیز
   استفاده از قطره بیلی ناستر باعث افزایش بیرون‌روی می‌شود؛ پس کاهش بیرون‌روی دلایل دیگری دارد، مانند کاهش حجم تغذیه نوزاد زیبای شما.

 4. Leyla گفت:

  سلام زردی پسرم ۸چند روز باید بیلی استاپ بدم تا خوب بشه بعداز ازبین رفتن زردی پسرم ایا امکان برگشت وجود دارد پسرم ۱۳ روزش

  1. سلام لیلای عزیز
   معمولاً برای نوزاد با درجه زردی 8 مصرف قطره بیلی ناستر یا همان بیلی استاپ نیازی نیست، اما اگر درجه زردی نوزاد به 10 یا بالاتر برسد، باید با مشورت پزشک تا 48 ساعت مصرف شود.

 5. محبوبه گفت:

  شربت برای زردی نوزاد داریم؟

  1. سلام محبوبه عزیز
   مصرف قطره بیلی ناستر در دوره استفاده از دستگاه زردی، به‌عنوان بهترین و محبوب‌ترین روش برای درمان زردی شناخته می‌شود.

 6. زینب گفت:

  سلام من بچم ۲۲ روزش و از قطره بئو ناستر استفاده میکنم
  باید ببرم پزشک یا اشکالی ندارد

  1. سلام زینب عزیز
   برای مصرف این دارو باید با پزشک خود مشورت کنید تا نسبت به وزن فرشته ناز شما، مقدار و زمان مصرف این قطره مشخص شود.

 7. حسین گفت:

  قطره بیلی ناستر تا چند روز مصرف شود؟

  1. سلام حسین عزیز
   مقدار و طول زمان مصرف قطره بیلی ناستر بسیار وابسته به درجه زردی نوزاد شما خواهد بود؛ به‌خاطر این امر همواره با پزشک متخصص خود در ارتباط باشید.

 8. سهراب کریمیان گفت:

  قطره شیر خشت همون قطره بیلی ناستره؟

  1. سلام سهراب عزیز
   خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *