سلامت نوزاد

عدد زردی نوزاد چیست؟ + محدوده نرمال عدد زردی (جدول)

نوزاد خوابیده زیر دستگاه زردی

زردی نوزاد یک شرایط رایج در بین نوزادان است که در اثر افزایش سطح بیلی‌روبین خون و انباشت و عدم دفع آن از بدن نوزادان رخ می‌دهد. این عارضه در میان نوزادان بسیار دیده می‌شود، بنابراین آگاهی از سطوح مختلف این بیماری و همچنین اطلاع از بهترین راه‌های مقابله با آن الزامیست.

با این که می‌دانید برای اینکار ما نیازمند به تعریف مفهومی به نام عدد زردی نوزاد هستیم. این عدد که از 2 طریق آزمایش خون و دستگاه بیلی‌چک به دست می‌آید، اطلاعات مهمی از سطوح مختلف زردی نوزاد و بهترین راهکار درمانی با توجه به شدت بیماری را به ما می‌دهد.

بیلی‌روبین؛ ماده‌ای اثرگذار در عدد زردی نوزاد

بیلی‌روبین یک ماده زرد رنگ است که از تجزیه طبیعی گلبول‌های قرمز خون (هموگلوبین) به وجود می‌آید. یکی از وظایف کبد، خارج کردن بیلی‌روبین از خون و فرستادن آن به روده برای دفع و خارج کردن آن از بدن است. کبد نوزاد تازه متولد شده به خصوص نوزادان نارس که کبد آنها هنوز به طور کامل تشکیل نشده است، بیلی‌روبین را به خوبی کبد بزرگسالان حذف نمی‌کند، در نتیجه زردی زمانی اتفاق می‌افتد که بیلی‌روبین سریع‌تر از آن چیزی که کبد بتواند آن را تجزیه و از بدن دفع کند، ایجاد می‌شود.

 

آزمایش زردی نوزاد (بیلی روبین)

عدد زردی نوزاد که آن را با میزان بیلی‌روبین موجود در خون نوزاد می‌سنجند رابطه مستقیمی با شدت زردی در نوزادان دارد. همان عددی که در برگه جواب آزمایش خون نوزاد توجه‌تان را جلب می‌کند و واحد آن میلی‌گرم بر دسی‌لیتر است. می‌دانیم زردی یا همان یرقان عارضه‌ای بسیار شایع بوده و در اکثر مواقع، به خودی خود درمان خواهد شد، اما هر چه مقدار درجه زردی بیشتر باشد، بیماری در مراحل پیشرفته‌تری قرار دارد و باید اقدام لازم صورت پذیرد؛ زیرا هرچقدر هم عارضه‌ای همه‌گیر و کم خطر باشد، سهل‌انگاری و عدم درمان به موقع آن، ممکن است ریسک ابتلا به خطرناک‌ترین عوارض زردی نوزاد را بالا ببرد.

 

عوامل موثر بر تعیین عدد زردی نوزاد

عددی زردی نرمال و درجه زردی نوزادان به عوامل مختلفی همچون سن، وزن و شرایط‌جسمانی نوزاد بستگی دارد.

برای مثال محدوده عدد زردی طبیعی برای نوزادی که در زمان مقرر زایمان متولد می‌شود با نوزاد نارس متفاوت است. هر نوزادی با توجه به شرایط منحصر به فرد خود مانند وزن نوزاد در زمان زایمان، دوقلو بودن یا نبودن و ... راهکار درمانی خاص آن کودک را نیازمند است.

جدول درجه بندی زردی نوزاد، ابزاری برای تشخیص راحت تر

علاوه بر مقدار عدد و جدول بیلی روبین نوزاد، تعداد روزهای سپری شده از تولد آن‌ها نیز فاکتور مهمی است که باید لحاظ شود.

زردی گرام با تهیه این جدول زردی نوزاد با بهره‌گیری از تجربه و بررسی نمودار زردی نوزاد و عدد نرمال زردی نوزاد رنج نرمال بیلی‌روبین در نوزادان را گردآوری کرده است که با توجه به آن، رنج نرمال بیلی روبین در نوزادان و حاشیه امن سلامتی نوزادان از زردی به‌صورت زیر می باشد:

جدول درجه بندی زردی نوزاد

اعداد جدول بر حسب میلی‌گرم بر دسی‌لیتر (mg/dl) است.

مهم‌ترین عامل موثر بر عدد زردی نوزاد، سن نوزاد است. به صورتی که میزان بیلی‌روبین مجاز برای یک نوزاد 5 روزه با یک نوزاد 20 روزه متفاوت است. برای مثال اگر نوزاد شما در 48 ساعت ابتدایی پس از تولد قرار دارد، اعداد زردی کمتر از 8 برای او کاملا طبیعی و نرمال است.

ولی اعداد بالاتر از 8 ریسک بیماری را افزایش و اعداد بالاتر از 13 بیماری را به یک عارضه خطرناک تبدیل می‌کند؛ حال اگر نوزاد شما بین 4-5 روز سن دارد، اعداد بالا برای او به صورت‌کلی متفاوت می‌شود. میزان عدد زردی طبیعی برای یک نوزاد 4-5 روزه، محدوده اعداد کمتر از 13 است. اعداد بین 15 الی 17.5 ریسک خطر بیماری را افزایش و عدد بزرگ‌تر از آن به معنی خطرناک شدن زردی است.

عوارض عدم اقدام برای درمان زردی چیست؟

اگر با توجه به مطالب و جدولی که ارائه شد عدد زردی نوزاد یا عدد بیلی روبین بالا باشد یا در حال افزایش باشد و والدین نوزاد اقدامات لازم را سریع انجام ندهند ممکن است مشکلات حاصل از زردی و آسیب های زیر نمایان شود:

 • مشکلات مغزی حتی فلج مغزی (کرن ایکتروس)
 • ناشنوایی
 • اختلالات بینایی
 • تاثیر منفی بر قدرت تکلم
 • عقب ماندگی ذهنی
 • تغییرات ظاهری و...

سؤالات متداول دیگری درباره زردی

 • زردی نوزاد باید چند باشد؟

با توجه به اطلاعات داده شده و مواردی که ذکر کردیم، زردی نوزاد یا به بیان دیگر، سطح نرمال بیلی روبین نوزاد می‌تواند بسته به خیلی موارد، متغیر باشد. حدول زردی نوزاد یکی از مواردی است که می‌تواند به طور مقدمتی و خلاصه شما را در کسب آگاهی نسبت به درجه زردی نوزاد یاری رساند.

 • نتیجه آزمایش زردی نوزاد باید چند باشد؟

این سؤال نیز پاسخ مشابهی نسبت به سؤال قبلی دارد؛ درواقع درجه زردی فرشته ناز شما از روز اول تا پنجم که از اهمیت زیادی برخوردار است، باید به ترتیب بین 5 تا 13.2 باشد.

 • چه روشی در جواب آزمایش زردی نوزاد دقیق‌تر است؟

می‌دانیم که به طور کلی دو روش معمول برای آزمایش زردی نوزاد وجود دارد:

 1. دستگاه بیلی چک
 2. آزمایش خون

در روش خونگیری یا همان آزمایش خون، همان طور که از نام آن پیداست، نمونه خونی از بدن نوزاد گرفته شده و سطح بیلی روبین موجود در آن را اندازه‌گیری می‌کنند. پزشک این نتیجه را تفسیر و درمان مناسب و مطابق به آن را تجویز می‌کند تا کودک ناز شما هر چه سریع‌تر بهبود یابد. در استفاده از دستگاه بیلی چک، این وسیله تفنگ‌شکل به بدن نوزاد نزدیک می‌شود تا از طریق نور خاصی که از آن به پوست کودک تابیده می‌شود، مقدار بیلی روبین موجود در خون او اندازه‌گیری شود. تفسیر آزمایش زردی نوزاد با این روش بسیار ساده است چرا که بدون معطلی، نتیجه آن روی صفحه نمایش نشان داده خواهد شد. به همین دلیل، تست زردی نوزاد در منزل از محبوب‌ترین روش‌های موجود است.

 

راهکارهای کاهش عدد زردی نوزاد

با وجود تمام اطلاعات گفته شده در مقاله، اگر عدد زردی نوزاد شما، عددی بالاتر از محدوده طبیعی و میزان نرمال زردی نوزاد باشد، نیازمند به اقدام سریع و مناسب است. عارضه زردی با اینکه به یک بیماری بسیار رایج در میان کودکان تبدیل شده است اما روند درمانی ساده و دردسترس دارد. به عقیده بسیاری، درمان زردی نوزاد با طب سنتی یک روش درمانی اثرگذار برای برای بهبود این بیماری است؛ اما اکثر پزشکان، استفاده از دستگاه فتوتراپی را برای درمان زردی نوزاد پیشنهاد می‌دهند.

زردی‌گرام این افتخار را داشته تا در طول سالیان اخیر با ارائه خدمات اجاره دستگاه زردی نوزاد در بهبود زردی تعداد بسیار زیادی از نوزادان موثر باشد. جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد در تهران با شماره 09122771364 تماس بگیرید تا با مشاوره کارشناسان مجموعه زردی‌گرام و با توجه به عدد زردی نوزاد شما، بهترین دستگاه زردی مناسب نوزاد شما را انتخاب و در سریع‌‌ترین زمان برای شما ارسال کنیم.

30 دیدگاه در “عدد زردی نوزاد چیست؟ + محدوده نرمال عدد زردی (جدول)

 1. مانی گفت:

  زردی گرام تست زردی هم میگیره

  1. سلام مانی عزیز
   زردی گرام یک مجموعه برای اجاره دستگاه زردی در منزل است ولی برای راحتی شما ما مقاله‌های دیگری نوشتیم که به راحتی به مراکز تست زردی معتبر نزدیک خودتون دسترسی پیدا کنید.

   1. محمود عزت خواه گفت:

    سلام زردی نوزاد سزارین زود رس هست الان 4روز عمل شده زردیش 9می باشد لطفا راهنمایی کنید

    1. سلام محمود عزیز
     درجه زردی 10 مرزی از زردی است که می‌تواند تا حدی مارا نگران کند، به‌همین‌دلیل مراجعه به پزشک حتما توصیه می‌شود.

 2. نیما گفت:

  چه عواملی برای عدد زردی نوزاد موثره

  1. سلام نیما عزیز
   عددی زردی و درجه زردی نوزاد به عوامل مختلفی همچون سن، وزن و شرایط‌جسمانی نوزاد بستگی دارد. برای مثال محدوده عدد زردی طبیعی برای نوزادی که در زمان مقرر زایمان متولد می‌شود با نوزاد نارس متفاوت است.

 3. امیرعلی سازگار گفت:

  حد مجاز زردي در نوزادان چقدر است؟

  1. سلام امیرعلی عزیز
   مقدار بیلی روبین استاندارد در خون نوزاد مبتلا به زردی باید کمتر از 10 باشد؛ اگر این مقدار به 13 یا بالاتر برسد باید حتما به پزشک مراجعه شود.

 4. انوشا گفت:

  زردی نوزاد 10 روزه چند باید باشد؟

  1. سلام انوشا عزیز
   درجه نرمال زردی نوزاد 10 روزه نباید بیشتر از 13 باشد.

 5. سیما نیک راد گفت:

  زردی نوزاد 20 روزه چند باید باشد؟

  1. سلام سیمای عزیز
   درجه زردی نرمال نوزاد بین محدوده 4 تا زیر 10 است؛ اگر این درجه به ده یا بالاتر برسد، باید به پزشک مراجعه شود.

 6. یلدا گفت:

  سلام خسته نباشید.نوزاد ۷ روزه زردی ۱۳ خطرناکه؟ درجه زردی نوزاد ۷ روزه چقدباید باشه نرماله؟

  1. سلام یلدا عزیز
   زردی نوزاد ۷ روزه تا عدد ۱۲.۶ نرمال است. نوزاد عزیز شما ۰.۴ نسبت به رنج نرمال بالاتر است.
   زردی تا عدد ۲۲ برای نوزاد ۷ روزه خطری نداره اما زمانی که زردی از ۱۲.۶ بالاتر میرود باید تحت درمان قرار بگیره که در زمان کم این عدد ۱۳ به ۲۰ تا ۲۲ نرسد که مسیر درمان را برای شما و نوزاد عزیزمان سخت میکنه.
   با آرزوی سلامتی

 7. آتیلا گفت:

  رنج نرمال بیلی روبین در نوزادان چنده؟

  1. سلام آتیلای عزیز
   درجه و محدوده نرمال زردی نوزاد یک روزه تا 7 روزه به ترتیب بین 5 تا 13.2 است.

 8. تک دختر گفت:

  نظر پزشکا برای درمان بهتر زردی چیه

  1. سلام یگانه عزیز
   اکثر پزشکان، استفاده از دستگاه فتوتراپی را برای درمان زردی نوزاد پیشنهاد می‌دهند.

 9. رامین گفت:

  سلام زردی 7.3برای نوزاد ۸ روزه نرماله یا خطرناکه؟

  1. سلام رامین عزیز
   درجه زردی 7.3 برای فرشته 8 روزه شما نرمال است؛ اما ارتباط خود را با پزشک قطع نکنید که کوچک‌ترین ریسکی متوجه فرزند شما نشود. مقاله “عدد زردی نوزاد چیست؟ + محدوده نرمال عدد زردی (جدول)” می‌تواند برای شما مفید واقع شود.

 10. مجبتی گفت:

  درجه زردی نوزادو براساس چه چیزی مشخص میکنید

  1. سلام مجبتی عزیز
   مهم‌ترین عامل موثر بر عدد زردی نوزاد، سن نوزاد عزیز شما است.

 11. درسا کیانی منش گفت:

  عدد زردی نوزاد یک ماهه باید چقدر باشد؟

  1. سلام درسا کیانی عزیز
   می‌‌توان گفت زردی نوزاد بیش از 96روزه نباید از 18 بالاتر باشد؛ در هرصورت همواره با پزشک مشاور خود در ارتباط باشید.

 12. gol گفت:

  زردی بچه باید چند باشه

  1. سلام کاربر عزیز
   عموماً زردی نوزادان 1 تا 5 روزه بین کمتر از 5 تا کمتر از 13.2 است.

 13. sepehr.mm گفت:

  میزان زردی نرمال نوزاد چقدره؟

  1. سلام سپهر عزیز
   میزان زردی نرمال نوزاد 1 تا 5 روزه، درجه‌ای بین 5 تا 13 است.

 14. مهشید گفت:

  کرن ایکتروس چیه

  1. سلام مهشید عزیز
   یکی از عوارض زردی است که نوزاد دچار فلج مغزی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *