سلامت نوزاد

تست زردی نوزاد در منزل، درمان در کنار آسایش

کودک مبتلا به زردی در فرایند تست زردی نوزاد در منزل

زردی یکی از شایع‌ترین عارضه‌ها در روزهای ابتدایی تولد نوزادان است. درحالی‌که زردی خفیف در اکثر نوزادان به‌راحتی و به‌سرعت برطرف می‌شود؛ اما در برخی موارد، اگر زردی مانند هر عارضة خفیف دیگری شدید شود می‌تواند برای سلامتی نوزادان تأثیر بگذارد. به همین خاطر امروزه تست زردی نوزاد در منزل به‌عنوان روشی آسان و دقیق برای تشخیص و بررسی سطح بیلی روبین در خون نوزادان، مورد استقبال بسیاری از خانواده‌ها قرار گرفته است؛ زیرا تشخیص و درمان به‌موقع زردی و نهایتاً حفظ سلامتی فرزندان عزیز ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مقاله به بررسی نکات مثبت و مزایای تست زردی نوزاد در منزل، نحوه انجام این تست و همچنین چگونگی تفسیر نتایج آن خواهیم پرداخت. درواقع سعی داریم تا به سؤالات رایج و متداولی که در ذهن خانواده‌ها ایجاد می‌شود پاسخ بدهیم. سؤالاتی از قبیل تست بیلی‌روبین نوزاد چگونه انجام می‌شود؟ مزایای دستگاه تست زردی نوزاد چیست؟ تفسیر نتایج تست زردی نوزاد بدون خونگیری چگونه است؟ در صورت بالابودن سطح بیلی روبین چه اقداماتی باید انجام شود؟

با زردی گرام همراه باشید.

 

دلایل بروز زردی در نوزادان

همان‌طور که ممکن است بدانید، بیلی‌ روبین رنگ‌دانه‌‌ای زردرنگ و صفراوی است که از تجزیه و شکست طبیعی هموگلوبین در خون پدید می‌آید و عامل اصلی رنگ قهوه‌ای مدفوع و رنگ زرد ادرار است. درواقع کبد که وظیفه تصفیه خون را در بدن به عهده دارد، در فرزندان تازه‌متولدشده ممکن است هنوز به‌عنوان یک عضو کامل شکل نگرفته باشد. پس بدن نوزادان در دفع بیلی روبین ناتوان بوده و به‌تبع مقدار زیادی بیلی روبین در بدن نوزاد باقی می‌ماند. عدم خروج بیلی‌روبین از سیستم گردش خون، دلیل ابتلا نوزادان به زردی است. این نوع زردی که شایع‌ترین نوع زردی در نوزادان است، معمولاً در روزهای دوم یا سوم بعد از تولد ظاهر می‌شود که پس از دو هفته رسیدگی و تحت درمان قرارگرفتن، نوزاد شما کاملاً خوب خواهد شد. پس اصلاً نگران نباشید؛ زیرا می‌توانید با تست زردی نوزاد در منزل، خیال خود را از هزینه‌های بیمارستان راحت کرده و در گرمای خانه از نوزاد دلبند خود مراقبت کنید.

از دلایل دیگر ابتلای نوزادان به زردی می‌توان به موارد زیر نیز اشاره:

زردی شیر مادر: این نوع زردی در نوزادانی که شیر مادر می‌خورند، شایع‌تر است و درواقع یک‌سوم نوزادانی که شیر کادر خود را دریافت می‌کنند رخ می‌دهد. دلیل آن، وجود موادی در شیر مادر است که می‌تواند دفع بیلی‌روبین را از بدن نوزاد کندتر کند. این نوع زردی بی‌خطر است و پس از تشخیص و رسیدگی، در عرض چند هفته از بین می‌رود.

عدم تطابق گروه خونی مادر و فرزند: اگر گروه خونی مادر و نوزاد با هم مطابقت نداشته باشد، ممکن است نوزاد دچار زردی شود که دلیل آن، حمله سیستم ایمنی بدن مادر به گلبول‌های قرمز است.

انسداد مجاری صفراوی: اگر مجاری صفراوی که بیلی‌روبین را از کبد به روده منتقل می‌کنند، مسدود شوند، ممکن است نوزاد دچار زردی شود. مطمئن شوید که با تست زردی نوزاد در منزل، هرچه سریع‌تر دلیل ابتلای نوزاد خود به زردی را بیابید.

 

برای انجام تست زردی نوزاد در منزل در غرب تهران یا کسب اطلاعات برای اجاره دستگاه زردی نوزاد در غرب تهران، با شماره 09122771364 تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید. زردی‌گرام همواره درکنار شما حضور دارد تا شما را برای خدمات کرایه دستگاه فتوتراپی راهنمایی کند.

علائم زردی نوزاد چیست؟

 • اگر فقط صورت نوزاد زرد شده باشد، درجه بیلی‌روبین خون بین ۵ تا ۷ است.
 • زرد بودن پوست از زیر گردن تا ناف نشان‌دهنده این است که مقدار بیلی روبین خون بین ۱۰ تا ۱۵ است.
 • زردشدن پوست نوزاد از پایین شکم تا ناف نشان‌دهنده درجه ۲۰ بیلی روبین است.
 • زردشدن کل بدن نوزاد نشان‌دهنده میزان ۲۵ میلی‌گرم بر دسی‌متر بیلی روبین موجود در خون است.

 

نوزاد درمان شده درحال خواب

دستگاه تست زردی نوزاد در منزل (بدون خونگیری)

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، درمان هرچه سریع‌تر زردی نوزاد برای ما بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل تست زردی نوزاد و اجاره دستگاه زردی نوزاد، از نظر خانواده‌ها بسیار گزینه مورد پسندی است. از طرفی با پیشرفت دنیای پزشکی و دستگاه‌های فتوتراپی، درمان و آزمایش زردی نوزاد در منزل بسیار دردسترس‌تر و باکیفیت‌تر از قبل شده است. این شرایط باعث می‌شود تا با صرف کمترین هزینه و انرژی، زردی فرزند عزیز خود را در خانه خودمان و بدون هیچ نگرانی‌ای تشخیص داده و درمان کنیم.

تست زردی نوزاد در منزل در عین حالی که آسایش و آرامشی که نوزاد در روزهای اول تولد خود نیاز دارد را تأمین می‌کند، به والدین مسئولیت‌پذیر و نگران نیز کمک می‌کند تا استراحت و آسایش بیشتری داشته باشند و کمتر دچار خستگی شوند؛ زیرا همان‌طور که می‌دانید علاوه بر انرژی‌ای که پدر و مادر در روزهای ابتدایی تولد نوزاد خود صرف می‌کنند، خستگی ناشی از رفت‌وآمد به مراکز آزمایشگاهی یا بیمارستانی هم بسیار اثرگذار است. پس می‌توانند با تست زردی نوزاد با دستگاه در منزل، در هزینه‌ها و زمان نیز صرفه‌جویی کنند. دستگاه بیلی چک یا همان دستگاه بیلی روبین متر، وسیله‌ای تفنگی شکل برای سنجش و آزمایش زردی نوزاد است که مقدار بیلی روبین موجود در خون شیرخوارگان و نوزادان را از طریق پوست، بررسی و اندازه‌گیری می‌کند. به همین خاطر اگر در نظر دارید که آزمایش خون روی فرشته شما انجام نشود تا فرزند عزیز شما متحمل کمترین دردی نشود، دستگاه بیلی چک درواقع یک دستگاه تست زردی نوزاد بدون خونگیری است؛ اما قیمت یک دستگاه تست زردی در حال حاضر بین 4.5 تا 8 میلیون است و هدف ما از تست زردی نوزاد در منزل، صرفه‌جویی در انرژی، هزینه و کمترشدن زحمات شماست. پس می‌توانید با استفاده از خدمات تست زردی نوزاد در منزل، هزینه دستگاه بیلی چک را هم از محاسبات خود حذف کنید. با بهره‌گیری از این خدمات، دیگر نوزاد شما هیچ دردی را حس نمی‌کند و حتی می‌توانیم زمانی که فرشته ناز شما در خواب است تست زردی را انجام دهیم؛ چون کاملاً بدون درد و بدون خطر بوده و نیازی به خونگیری ندارد. استفاده از دستگاه بیلی چک گزینه مناسبی است؛ زیرا بسیار راحت بوده، دقت مطلوب و قابل‌قبولی داشته و پاسخ تست زردی نوزاد شما را در کمتر از ۱۰ دقیقه نشان خواهد داد.

 

برای انجام تست زردی نوزاد در منزل در شرق تهران یا کسب اطلاعات برای اجاره دستگاه زردی نوزاد در شرق تهران، با شماره 09122771364 تماس بگیرید و مشاوره‌های رایگان ما را دریافت کنید. زردی‌گرام همواره درکنار شما حضور دارد تا شما را برای خدمات کرایه دستگاه فتوتراپی راهنمایی کند.

همچنین برای شما جدولی آماده کرده‌ایم تا بتوانیم درک بهتری از میزان بیلی روبین خون نوزاد را در دوران زردی انتقال دهیم:

 

سطح بیلی‌روبین نشان‌داده‌شده در خون نوزاد توسط دستگاه تست زردی:

سن نوزاد

بالای 10 میلی‌گرم

کمتر از 24 ساعت

بالای 15 میلی‌گرم

بین 24 تا 48 ساعت

بالای 18 میلی‌گرم

بین 49 تا 72 ساعت

بالای 20 میلی‌گرم

بالای 72 ساعت

 

فرایند انجام تست با دستگاه بدین شکل است که بیلی چک به‌آرامی به پیشانی نوزاد تماس داده می‌شود که در نتیجه این تماس، بیلی چک می‌تواند مقدار بیلی روبین موجود در خون نوزاد شما را با دقت و به طور مستقیم بسنجد و به‌سرعت میزان بیلی روبین را به شکل اعداد و ارقام روی صفحه‌نمایش خود نشان دهد. طبق جدولی که پیش‌تر ارائه دادیم، میانگین معمول بیلی روبین در خون شیرخوارگان و نوباوگان باتوجه‌به سن آنها متفاوت است و به‌تبع هرچقدر که از تولد آن‌ها بگذرد، مقدار بیلی‌روبین نیز افزایش می‌یابد. گاهی ممکن است که مقدار زردی با حد معمول متفاوت باشد که باید از روش آزمایش خون میزان زردی نوزاد انجام شود. اگر به هر دلیلی ترجیح دهید یا نیازی باشد که درجه زردی نوزاد با نمونه‌گیری از خون تشخیص داده شود، این امکان و خدمات نیز وجود دارد تا بدون اینکه به بیمارستان یا درمانگاه بروید، تست زردی نوزاد در منزل با نمونه‌گیری از خون انجام شود. اگرچه تست زردی نوزاد از کف پا برای تشخیص زردی، کمی با درد خفیف همراه است؛ چراکه با سوزن انجام می‌شود، اما تخصصی بوده و دقت خوبی خواهد داشت.

 

ویژگی‌های تست زردی نوزاد در منزل بدون خونگیری قبل از اجاره دستگاه زردی نوزاد

 

مزایای دستگاه تست زردی نوزاد بدون خونگیری:

 • بدون درد و خونریزی: همان‌طور که ذکر کردیم، برخلاف روش خونگیری سنتی که با اندکی درد خفیف و ناراحتی برای نوزاد همراه خواهد بود، دستگاه تست زردی بدون خونگیری هیچ‌گونه دردی برای نوزاد ایجاد نخواهد کرد. این امر برای نوزادان، به‌خصوص نوزادان نارسی که همچنان رگ‌های ظریف و شکننده‌ای دارند، بسیار مهم است.
 • سرعت و سهولت: استفاده روش تست زردی نوزاد در منزل بسیار سریع و آسان است. ما با این دستگاه در عرض چند ثانیه می‌توانیم میزان بیلی روبین خون فرشته ناز شما را اندازه‌گیری کنیم.
 • دقت بالا: آزمایش زردی نوزاد در منزل در مقایسه با آزمایش خون سنتی بسیار دقیق‌تر و آسان‌تر است.
 • غیرتهاجمی است: این دستگاه هیچ‌گونه تماس مؤثری با بدن ظریف نوزاد شما ندارد و به‌هیچ‌وجه به او آسیبی نمی‌رساند، تاحدی‌که می‌توانیم در خواب از نوزاد نیز آزمایش تست زردی بگیریم.
 • کاهش استرس والدین: استفاده از دستگاه تست زردی بدون خونگیری می‌تواند استرس والدین مسئولیت پذیری که نگران کودک خود هستند را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد.
 • کاهش هزینههای اضافی: هزینه استفاده از خدمات تست زردی نوزاد در منزل، در مقایسه با آزمایش خون سنتی یا مراجعه به درمانگاه‌ها بسیار کمتر است.
 • امکان استفاده در منزل: این دستگاه به‌گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان از آن در منزل نیز استفاده کرد. اما توصیه می‌شود که برای صرف هزینه کمتر از خدمات در منزل استفاده نمایید، زیرا دستگاه بیلی چک بعد از اینکه نوزاد شما درمان شود، بلااستفاده خواهد بود.
 • مناسب برای نوزادان نارس: این دستگاه برای استفاده در نوزادان نارس که رگ‌های ظریف و شکننده‌ای دارند، بسیار مناسب است.
 • حضور متخصصین در خانه شما: با استفاده از روش تست زردی نوزاد در منزل، متخصصین با حضور در خانه شما تمامی زحمات را متقبل شده و شمارا از مراجعه پیاپی به بیمارستان یا درمانگاه‌ها بی‌نیاز خواهند کرد.

لطفاً در نظر داشته باشید که قبل از استفاده از خدمات تست زردی، حتماً با پزشک خود مشورت کنید؛ چراکه این دستگاه برای غربالگری زردی نوزاد استفاده می‌شود.

 

بیلی چک، دستگاه تست زردی نوزاد در منزل

ساده‌ترین راه‌ها برای تست زردی نوزاد در منزل

در ابتدای مقاله به طور خلاصه راجع به حالات نوزاد مبتلا به زردی صحبت کرده‌ایم. از زبان سایت Cleveland Clinic، مواردی که ذکر شده‌اند، نشانه‌های اصلی نوزادی که به زردی مبتلا شده است هستند:

"وقتی می‌توانید متوجه شوید نوزاد دلبند شما به زردی مبتلا شده است که موارد و تغییرات ذکر شده در فرزند شما به چشم بیایند:

 • پوست نوزاد شما به رنگ زرد روشن یا اگر بیلی روبین بیشتری در خون او باشد، به رنگ نارنجی در می‌آید.
 • نوزاد شما بسیار خواب‌آلود است، مخصوصاً زمان‌هایی که می‌خواهید برای شیردادن او را بیدار کنید، به‌سختی بیدار می‌شود.
 • فرزند شما کمی بهانه‌گیر و کلافه است و رفتارهای هیجانی از خود نشان می‌دهد.
 • شیرخواره عزیز شما در خوردن شیر از شیشه دچار مشکل و ناراحتی می‌شود.
 • در دفع مواد زائد بدن خود دچار مشکل می‌شود. می‌توانید این موضوع را از پوشک او متوجه شوید. اگر به‌اندازه کافی مواد زاید را داخل پوشک دفع نکند می‌توانید استنتاج کنید که مشکلی رخ‌داده است."

تشخیص زردی با انگشت: یکی دیگر از راه‌های ساده و مؤثر در تست زردی نوزاد در منزل، تنها با استفاده از انگشت امکان‌پذیر است. بدین شکل که انگشت خود را به‌آرامی روی پوست کوچولوی ناز خود فشار دهید؛ اگر پس از برداشتن انگشت ناحیه‌ای که بر اثر فشار سفید شده است دوباره به رنگ زرد در بیاید، می‌توان نتیجه گرفت که فرزند شما دچار زردی است. این متد یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تست زردی نوزاد در منزل است که بسیاری از مادربزرگ‌ها نیز از آن استفاده می‌کنند.

تشخیص زردی نوزاد با موبایل: دانشمندان و برنامه‌نویسان، اخیراً پروژه‌ای برای تست زردی نوزاد در منزل شروع کرده‌اند که با نام (تشخیص زردی نوزاد با موبایل) شناخته می‌شود. درواقع اپلیکیشنی برای این امر طراحی شده است که ما در مقاله‌ای مفصل به معرفی و بررسی آن پرداخته‌ایم.

زردی گرام، حامی همیشگی خانواده‌های مسئول

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما را با راه‌های مختلف تست زردی نوزاد در منزل آشنا کنیم. مشخصاً زردی بیماری شایعی در کودکان است که خطر چندانی برای کودکان ندارد، اما تشخیص یا درمان دیرتر آن ممکن است که باعث بروز مشکلاتی شود. شما می‌توانید با صرف هزینه و انرژی بیشتر و مراجعه به مراکز تست زردی نوزاد با دستگاه، مقدار زردی فرزند خود را مشخص کنید؛ اما برای صرفه‌جویی در هزینه و زمان و داشتن آرامش بیشتر هم برای فرشته ناز خود و هم برای خودتان، راه‌های تست زردی نوزاد در منزل و اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

شما می‌توانید با شماره 09122771364 تماس حاصل فرمایید و با کسب اطلاعات، از خدمات اجاره دستگاه زردی و تست زردی نوزاد در منزل در غرب تهران و مناطق دیگر نیز بهره‌مند شوید. زردی گرام همواره دوست و همراه خانواده‌های نگران و مسئولی است که سلامتی فرزندان خود را اولویت اصلی زندگی خود قرار می‌دهند.

حتماً تجربیات و نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید و مطالب را برای دوستان و عزیزان خود ارسال کنید تا برای آشنایان شما نیز مفید واقع شود.

10 دیدگاه در “تست زردی نوزاد در منزل، درمان در کنار آسایش

 1. پریسا گفت:

  زردی نوزاد با ادرار دفع میشه یا مدفوع

  1. سلام پریسای عزیز
   بیلی روبین موجود در خون هم به‌وسیله ادرار و هم به‌وسیله مدفوع دفع می‌شود. در واقع با اجاره دستگاه زردی و قرار دادن نوزاد در آن، دستگاه ذرات بیلی روبین را تجزیه و به دفع آن از طریق ادرار و مدفوع کمک می‌کند.

 2. حساام گفت:

  از دستگاه بیلی چک برای بچهای نارس هم میشه استفاده کرد؟

  1. سلام حساام عزیز
   این دستگاه برای استفاده در نوزادان نارس که رگ‌های ظریف و شکننده‌ای دارند، بسیار مناسب است.

 3. حنانه قریشی گفت:

  سلام تست زردی نوزاد با موبایل ممکنه؟

  1. سلام حنانه عزیز
   مخترعین برنامه‌ای برای تشخیص زردی نوزاد در منزل طراحی کرده‌اند که در این مقاله به‌طور کامل آن را شرح داده‌ایم.

 4. سهراب کیانی گفت:

  داشتن بیلی چک در منزل میتونه مفید باشه؟

  1. سلام سهراب کیانی عزیز
   خرید دستگاه بیلی چک به این دلیل توصیه نمی‌شود که هزینه بالایی داشته و پس از درمان نوزاد شما دیگر به‌کار نمی‌آید؛ به همین دلیل استفاده از خدمات تست زردی نوزاد در منزل بسیار محبوب است.

 5. آیناز متقیان گفت:

  جواب ازمایش زردی نوزاد باید چند باشد؟

  1. سلام آیناز عزیز
   پزشک یا متخصصی که آزمایش را انجام می‌دهد کاملاً به موضوع اشراف دارد؛ اما اگر می‌خواهید اطلاعاتی نسبت به این موضوع داشته باشید، می‌توانید مقاله “عدد زردی نوزاد چیست؟ + محدوده نرمال عدد زردی (جدول)” را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *