سلامت نوزاد

از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده است؟ + درمان سریع

نوزاد مبتلا به زردی در دستگاه فتوتراپی

نوزادان تازه متولد شده اغلب تحت تأثیر بیماری زردی قرار می‌گیرند که باعث می‌شود پوست و چشم آن‌ها رنگ زردی پیدا کند.

زردی در اثر تجمع ماده شیمیایی به نام بیلی روبین در خون و بافت نوزاد ایجاد می‌شود. بیلی روبین به طور معمول توسط کبد دفع می‌شود، اما کبد نوزادان در ابتدای تولد آن‌ها ضعیف بوده و چند روز طول می‌کشد تا بیلی روبین را دفع کند، بنابراین این بیماری در بین نوزادان متداول است.

زردی نوزاد معمولاً در روز دوم یا سوم ظاهر می‌شود؛ اما ممکن است حتی در ساعت‌های اولیه پس از تولد، نوزاد شما به آن مبتلا شود. اگر نوزاد شما سالم است، زردی خفیف جای نگرانی ندارد و در مدت یک هفته یا بیشتر خود به خود برطرف می‌شود و نیاز به درمان خاصی نخواهد داشت. با این حال، یک نوزاد نارس یا یک نوزاد با سطح بسیار بالای بیلی روبین به نظارت دقیق و درمان‌های پزشکی نیاز دارد.

برای درمان زردی روش‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام طی مدت زمان مشخص شده‌ای، نوزاد را درمان می‌کند. ما در این مقاله به روش‌های تشخیص بهبود کامل زردی نوزاد و اینکه از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده است می‌پردازیم.

 

علائم و نشانه‌های زردی چیست؟

 • پوست کودک زردتر می‌شود
 • پوست روی شکم، بازوها یا پاهای نوزاد زرد به نظر می‌رسد
 • سفیدی چشم کودک زرد می‌شود
 • کودک دل‌بند بی حال یا بیمار به نظر می‌رسد یا به سختی بیدار می‌شود
 • کودک وزن اضافه نمی‌کند
 • نوباوه عزیز شما با صدای بلند گریه می‌کند
 • فرزند شما احساس ناراحتی مستمر و بی قراری می‌کند

 

چه زمانی برای زردی باید به پزشک مراجعه کرد؟

نوزاد شما باید بین روز سوم تا هفتم پس از تولد، زمانی که سطح بیلی روبین به اوج خود می‌رسد، برای تشخیص زردی معاینه شود. اگر نوزاد شما زودتر از 72 ساعت پس از تولد ترخیص شد، دور روز بعد برای بررسی زردی، وقت معاینه بعدی را تعیین کنید.

زردی گرام توصیه می‌کند که نوزادان در طول معاینات معمول پزشکی حداقل هر 8 تا 12 ساعت در بیمارستان معاینه شوند.

 

یرقان چگونه درمان می‌شود؟

اکثر نوزادان مبتلا به زردی با مصرف شیر مادر خود، بیلی روبین را تا حد زیادی از بدن خود دفع می‌کنند. اگر زردی نوزاد شما خفیف باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که به نوزاد خود بیشتر شیر بدهید تا دفع بیشتری داشته باشد. این کار به دفع بیلی روبین خون کمک بسیاری می‌کند.

استفاده از مواد غذایی دیگر برای نوزاد به طور مستقیم پیشنهاد نمی‌شود که در مقاله‌ای تحت عنوان "باورهای غلط درباره زردی نوزاد که نمی‌دانستید!" و "تغذیه در دوران بارداری برای جلوگیری از زردی نوزاد" به این موضوعات پرداخته‌ایم که می‌تواند برای شما مفید واقع شود.

اگر نوزاد شما زردی شدیدتر داشته باشد، ممکن است به درمان‌هایی از جمله استفاده از دستگاه فتوتراپی (نور درمانی) و تبادل خون نیاز داشته باشد.

 

زردی نوزاد چند روز طول می‌کشد؟

همان طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم و خود شما نیز می‌دانید، زردی و یرقان خفیف در نوزادان خود به خود درمان می‌شود. مدت زمان درمان زردی در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند، زمانی حدود دو هفته است. اگر از این مدت بگذرد و احساس نگرانی برایتان پیش آمد، حتماً به پزشک متخصص مراجعه فرمایید تا دلیل طول کشیدن زردی در نوزاد شما مشخص شود.

کودک با چشمان آبی

چه زمانی زردی نوزاد کامل بهبود پیدا می‌کند؟

یکی از در دسترس‌ترین و بی ریسک‌ترین روش‌های درمان زردی، دستگاه فتوتراپی یا همان دستگاه زردی نوزاد است. البته امروزه دیگر نیازی نیست تا حتماً برای نوردرمانی و فتوتراپی به بیمارستان بروید، زیرا امکان اجاره دستگاه زردی نوزاد برای شما فذاهم است تا فرزند دلبند خود را در خانه و آغوش گرم و امن خود درمان کنید. به طور خلاصه می‌توان گفت که برای درمان کم هزینه، آسان‌تر، بدون درد و سریع‌تر زردی نوزاد بهتر است که از دستگاه نور درمانی استفاده کنیم تا هرچه زودتر زردی نوزاد خوب شود.

زمانی که نوزاد در دستگاه فتوتراپی قرار می‌گیرد، برای اینکه بفهمیم نوزاد خوب شده است یا خیر باید به برخی نشانه‌ها و تغییرات ظاهری و علائم خوب شدن زردی نوزاد دقت کنیم.

از علائم دفع زردی نوزاد می‌توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 • صورت و بدن نوزاد کاملاً به رنگ سفید درآمده و فقط دور چشم نوزاد زرد به نظر می‌رسد. خط زرد به علت وجود چشم بند مخصوصی است که در دستگاه زردی نوزاد استفاده می‌شود؛ زیرا قسمتی از دور چشم نوزاد را در برنمی‌گیرد. این تفاوت رنگ نشان می‌دهد که باقی قسمت‌های بدن نوزاد چه تغییراتی پیدا کرده است.
 • رنگ مدفوع نوزاد در طی درمان به رنگ زرد تبدیل می‌شود اما در انتهای درمان زردی همانند روزهای اول تولد نوزاد، مدفوع به رنگ سبز تیره مایل به سیاه تبدیل می‌شود.
 • زمانی که زردی نوزاد خوب می‌شود اشتهای نوزاد تا 1.5 برابر نسبت به قبل از درمان افزایش پیدا می‌کند و نوزاد سرحال‌تر می‌شود.
 • اگر رنگ ادرار نوزاد در طول درمان زرد شده باشد، در انتهای درمان ادرار نوزاد بی رنگ خواهد شد.
 • نوزاد دیگر مانند طول دوره درمانی، بی‌قراری نمی‌کند و گریه‌های مستمری که نشان از ابتلا به یرقان داشتند، دیگر ناپدید می‌شوند.

تمامی این تغییرات نشان دهنده این است که بیلی روبین خون نوزاد کاهش یافته و در آخر پاسخ سؤال ما که "چطور بفهمیم زردی نوزاد خوب شده است؟"، دیگر برای ما ایجاد نگرانی نخواهد کرد.

 

خوب شدن زردی نوزاد با دستگاه فتوتراپی

ما در این مطلب سعی داشتیم تا به سؤال "از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده" یک بار برای همیشه پاسخه دهیم و متوجه شدیم که زردی در بین نوزادان شایع است و اگر فرزند شما به این بیماری مبتلا شد، بهترین روش این است که آرامش خود را حفظ کنید و پس از مراجعه به پزشک و حصول اطمینان از شرایط فرشته ناز خود، روند درمانی را شروع کنید، زیرا یرقان به راحتی قابل درمان است.

شما می‌توانید با کمک زردی گرام و اجاره دستگاه زردی نوزاد در تهران از خدمات این مجموعه برخوردار شوید. همچنین پس از استفاده از دستگاه فتوتراپی با مطالعه روش‌هایی که در این مقاله اشاره شد می‌توانید به راحتی از خوب شدن زردی فرزندتان مطلع شوید.

در آخر اگر این مطلب برایتان مفید بوده، پیشنهادهای خود را در قسمت نظرات با ما مطرح کنید.

20 دیدگاه در “از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده است؟ + درمان سریع

 1. انوشا گفت:

  اشتها نوزاد ربطی به درمان زردی داره

  1. سلام انوشای عزیز
   زمانی که زردی نوزاد عزیزتان خوب شود اشتهای نوزاد تا 1.5 برابر نسبت به قبل درمان افزایش پیدا می‌کند و نوزاد سرحال‌تر می‌شود.
   و این خود یکی از نشانه‌های درمان زردی است.

 2. فرگل گفت:

  چه وقتی برای زردی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

  1. سلام فرگل عزیز
   نوزاد شما باید بین روز سوم تا هفتم پس از تولد، زمانی که سطح بیلی روبین به اوج خود می‌رسد، برای تشخیص زردی معاینه شود. اگر نوزاد شما زودتر از 72 ساعت پس از تولد ترخیص شد، دور روز بعد برای بررسی زردی، وقت معاینه بعدی را تعیین کنید.

 3. اتیلا گفت:

  بعد از درمان رنگ مدفوع نوزاد تغییر کرده این بنظرتون نشونه خوبیه؟

  1. سلام اتیلای عزیز
   رنگ مدفوع نوزاد در طی درمان به رنگ زرد تبدیل می‌شود اما در انتهای درمان زردی همانند روزهای اول تولد نوزاد، مدفوع به رنگ سبز تیره مایل به سیاه تبدیل می‌شود که این یعنی نوزاد عزیز شما بهبود یافته است.

 4. ناصر رضایی گفت:

  زردی نرمال نوزاد چند است؟

  1. سلام ناصر عزیز
   زردی نرمال نوزاد در روز اول کمتر از 5میلی‌گرم، در روز دوم کمتر از 8.5 میلی‌گرم، در روز سوم کمتر از 11 میلی‌گرم است و در کل از 17 نباید عبور کند. اگر درجه زردی خون کودکی 17 یا بالاتر باشد، نیاز به مداخله پزشک حس خواهد شد.

 5. سامان عزیزیان گفت:

  از کجا بفهمیم زردی نوزاد برگشته؟

  1. سلام سامان عزیز
   هیچ نگران نباشید؛ زیرا اگر پس از گذشت پروسه درمانی فرزند شما همچنان دارای علائم زردی است، با پزشک متخصص ارتباط بگیرید تا فرایند درمان تغییر یا ادامه پیدا کند.

 6. سودابه جمشیدی گفت:

  اینم از شانس من چرا اخه بچه من زردی گرفته

  1. سلام سودابه جمشیدی عزیز
   اگر فرزند شما به این بیماری مبتلا شد، آرامش خود را حفظ کنید زیرا زردی نوزاد به راحتی قابل درمان است و اکثر نوزادان متولد شده به ان دچاره می‌شوند.

 7. امیرمحمد گفت:

  علائم بهبود زردی نوزاد چیست؟

  1. سلام امیرمحمد عزیز
   یکی از مهم‌ترین علائم بهبود زردی، طبیعی شدن رنگ پوست نوزادان و سرحال‌تر شدن آن‌ها است.

 8. kiarash.poorian. گفت:

  از کجا بفهمیم زردی نوزاد کم شده؟

  1. سلام کیارش عزیز
   به طور کلی اگر رنگ پوست نوزاد شما به حالت طبیعی برگردد، می‌توان گفت که نوزاد شما خوب شده است؛ البته در تمامی مراحل درمان حتی در مراحل پایانی با پزشک متخصص خود در ارتباط باشید.

 9. مانیا گفت:

  رنگ مدفوع نوزادی که زردی دارد چه رنگی است؟

  1. سلام مانیای عزیز
   معمولاً رنگ مدفوع نوزاد مبتلا به زردی به رنگ قهوه‌ای یا زرد تیره در آمده و گاهی حتی ممکن است بسته به نوع زردی، بی رنگ شود.

 10. لاله مطلبی گفت:

  رنگ مدفوع نوزادی که زردی داره چه رنگی میشه معمولا

  1. سلام لاله مطلبی عزیز
   رنگ مدفوع نوزادی که زردی دارد در طی درمان به رنگ زرد تبدیل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *