سلامت نوزاد

انواع دستگاه زردی نوزاد + معرفی بهترین دستگاه‌ فتوتراپی

انواع دستگاه زردی نوزاد و معرفی بهترین دستگاه‌ها

زردی یا یرقان (Jaundice)، یکی از متداول‌ترین عارضه‌‌ها در میان نوزادان است. زردی به علت نابالغ بودن و عدم شکل‌گیری کامل کبد رخ می‌دهد. کبد این نوزادان، توانایی کاستن و متعادل سازی سطح بیلی‌روبین خون را ندارد و همین موجب این بیماری می‌شود. این بیماری علیرغم رایج بودن، خطرناک نبوده و به راحتی قابل درمان است.

اگر برای درمان فرزند دلبندتان قصد اجاره دستگاه زردی دارید، شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد چه دستگاهی باید استفاده کنید و تفاوت دستگاه‌های درمان زردی در چیست؟

 

فتوتراپی چیست؟

برای درمان زردی، روش‌های مختلفی وجود دارد که برای یافتن سریع‌ترین راه درمان زردی نوزاد می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید. یکی از این روش‌های درمانی، فتوتراپی است.

در فتوتراپی، نوزاد شما با قرار گرفتن در مقابل نور با طیف آبی، طی فرآیندی بیلی‌روبین اضافه را در خون به صورت محلول در آب تبدیل می‌کند. پس از آن، نوزاد شما می‌تواند بیلی روبین اضافه را به صورت مدفوع و ادرار دفع کند.

این روش بهترین و موثرترین روش درمان زردی نوزادان است. فتوتراپی را به 2 صورت بستری در بیمارستان و درمان زردی در منزل می‌توان انجام داد.

بستری کردن نوزاد در بیمارستان در کنار مزیت‌های خود، دشواری‌هایی را نیز برای والدین و نوزاد ایجاد می‌کند.

قرار گرفتن در معرض بیماری‌های مختلف، هزینه بالا و عدم امکان همراهی و نگهداری والدین از دشواری‌های این روش است که این انتخاب را برای والدین دلسوز سخت می‌سازد.

روش دیگر فتوتراپی، اجاره دستگاه زردی است. این روش درمانی ساده و مطلوب را به ارمغان می‌آورد و پدر و مادر می‌توانند با نظارت مستقیم خود، به سادگی نوزاد خود را درمان کنند.

بهداشت بالا، امکان تغذیه با شیر مادر و اقتصادی بودن از مهم‌ترین مزیت های این روش نسبت به بستری کردن نوزاد در بیمارستان است.

البته در استفاده از این روش، در کنار مزیت‌های فراوان آن، باید به نکاتی نیز توجه کنید که ما خوندن این مقاله‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

انواع دستگاه‌های فتوتراپی

اصلی‌ترین روش دسته‌بندی دستگاه‌ یرقان نوزاد، از نظر لامپ‌های مورد استفاده در این دستگاه است.

لامپ‌های دستگاه فتوتراپی نوزاد باید طول موج بین ۴۵۰-۴۸۰ نانومتر تولید کنند و اگر طول موج تولیدی بیشتر از این مقدار باشد به نوزاد آسیب می‌رسد. همچنین به این دلیل است که استفاده از نور مهتابی موجب درمان زردی نوزاد نمی‌شود، زیرا طول موج کافی را ایجاد نمی‌کند.

لامپ‌های دستگاه فتوتراپی به ۲ دسته تقسیم می‌شوند.

فلورسنت

لامپ‌های فلورسنت نسل قدیمی دستگاه‌های فتوتراپی به حساب می‌آیند.

دستگاه فتوتراپی فلورسنت از لامپ های حاوی گاز فلورسنت برای تولید نور با طول موج مشخص استفاده می‌کند.

انرژی الکتریکی یا برق پس از برخورد با مولکول‌های گاز فلورسنت، دچار شکست می‌شوند و نور با طول موج مشخصی را ایجاد می‌کند.

این طول موج بین ۴۵۰-۴۸۰ نانومتر است که برای درمان زردی نوزاد به کار گرفته می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مشکلات این دستگاه‌ها، این است که گاز فلورسنت استفاده شده در لامپ‌های دستگاه، به مرور زمان و آهسته آهسته تخلیه می‌شوند.

پس از کاهش گاز فلورسنت داخل لامپ فلورسنت، شکست نور آن پس از برخورد با برق دچار تغییر می‌شود و توانایی تولید طول موج مورد استفاده در درمان زردی را از دست می‌دهد.

بنابراین، نیاز است که لامپ‌های مورد استفاده در دستگاه فتوتراپی فلورسنت، پس از گذشت ۲۰۰۰ ساعت کارکرد تعویض شوند تا بتوانند نور با طول موج مورد نظر را تولید کنند.

یکی دیگر از مشکلات این دستگاه‌ها، لامپ‌های فلورسنت گرمای بسیار زیادی تولید می‌کردند. این امر موجب می‌شد در صورت استاندارد نبودن فاصله و برخورد حرارت با نوزاد، موجب سوختن نوزاد در دستگاه فتوتراپی شود. 

این دستگاه ها دستگاه منسوخ شده و قدیمی به شمار می‌آیند و‌ دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

دستگاه فتوتراپی ال‌ ای‌ دی برای زردی نوزاد

دستگاه‌های پیشرفته‌تر که توسط بیمارستان‌ها به کار می‌روند یا جدیداً برای درمان خانگی زردی در منازل استفاده می‌شوند، از لامپ‌های ال‌ای‌دی استفاده می‌کنند.

این لامپ‌ها دارای طول موج ثابت هستند و نور تولیدی آن‌ها در گذر زمان دچار تغییر نمی‌شود.

دستگاه‌های ال‌ای‌دی بین ۵۰۰۰-۲۰۰۰۰ ساعت کارکرد مفید دارند که این مقدار بسته به برند آن متفاوت است.

این چراغ‌ها، هیچوقت دچار تغییر طول موج نمی‌شوند و پس از پایان عمر استفاده، خاموش می‌شوند و از این بابت تهدیدی برای تابش نور با طول موج اشتباه ایجاد نمی‌کنند.

دستگاه‌های فتوتراپی ال‌ای‌دی موجود در بازار، از ۴ تا ۱۲ لامپ را شامل هستند.

دستگاه ۸ لامپ و ۱۲ لامپ به طور معمول، داخل منزل استفاده نمی‌شوند. زیرا زردی در روش فتوتراپی از طریق ادرار و‌ مدفوع دفع می‌شود و استفاده از این این تعداد لامپ، شدت نور را افزایش می‌دهد نوزاد را دچار بیرون‌روی می‌کند. این اتفاق باعث می‌شود نوزاد آب زیادی از دست بدهد

به همین علت، لازم است که متخصص نوزاد یا پرستار ان.آی.سی.یو (NICU Nurse) حضور داشته باشند که در صورت نیاز سرم‌تراپی انجام شود تا آب تحلیل رفته نوزاد جبران شود.

از این دستگاه‌ها فقط طبق تشخیص پزشک در صورت شدید بودن زردی استفاده می‌شود.

انواع دستگاه فتوتراپی ‌ال‌ای‌دی در پزشکی ایران

در پزشکی ایران، 3 شرکت در زمینه تولید دستگاه‌های فتوتراپی فعالیت می‌کنند و تمامی مجوزها و استاندارد‌های لازم را در اختیار دارند.

به طور معمول، دستگاه های از ۸ لامپ به بالا (۸ و ۱۲ لامپ) دستگاه ساخته شده توسط شرکت تبکو هستند.

یکی دیگر از شرکت های متخصص در زمینه تولید دستگاه‌های فتوتراپی، شرکت ارج (ارمغان رفاه جامعه سلامت) است که این شرکت دستگاه‌های ۴ ‌و ۶ لامپ را تولید می‌کند.

شرکت دیگر تولید کننده دستگاه‌های فتوتراپی شرکت توسان است. دستگاه‌های تولیدی این شرکت بیشتر بیمارستانی هستند و در بیمارستان‌‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عکس دستگاه زردی نوزاد

دستگاه‌های 3 بعدی و تک بعدی

دستگاه‌‌های 3 بعدی و تک بعدی، دو تا از انواع دستگاه‌ فتوتراپی هستند.

تفاوت این دو دستگاه در شکل ظاهری آن‌ها است و ویژگی مهم در هر دستگاه فتوتراپی، تعداد لامپ آن است. این دو دستگاه از نظر عملکردی و درمانی هیچ تفاوتی ندارند.

دستگاه‌های تک بعدی یا همان پایه‌دار، دستگاه‌های متداول فتوتراپی است.

دستگاه‌های سه بعدی نیز همان دستگاه‌های تونلی هستند که مورد استفاده قرار‌می‌گیرند.

روش استفاده و قرارگیری نوزاد در هر دو دستگاه کاملا یکسان است و نوزاد باید تحت مراقبت‌های یکسان قرار گیرد.

به طور مثال، در تمام دستگاه‌ها اعم از تونلی یا پایه‌دار بودن، چشم نوزاد نباید در معرض مستقیم این نور قرار بگیرد.  برای پیشگیری از کنار رفتن چشم بند نوزاد در دستگاه زردی می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

 

چه نوع دستگاه فتوتراپی باید استفاده کنیم؟

انتخاب نوع دستگاه، کاملا بستگی به شرایط نوزاد دارد. به طور مثال، نوزادی که مقدار زردی خیلی بالا را داشته باشد، نمی‌توان از دستگاه 4 لامپ استفاده کرد.

عواملی مانند مقدار زردی، سن نوزاد، وزن نوزاد، نوع زردی و این که نوزاد در چند هفتگی به دنیا آمده است، در انتخاب نوع دستگاه تاثیرگذار است. برای اطلاع از این که عدد زردی نوزاد چیست پیشنهاد می‌کنیم این مقاله جامع در این رابطه را مطالعه فرمایید.

به طور کلی، نوع دستگاه و تعداد لامپ موردنیاز، به صلاحدید و تشخیص متخصص نوزاد می‌باشد.

اما ممکن است در شرایطی،پزشک دستگاه دقیق مشخص نکند یا آن را به تشخیص متخصص دستگاه زردی واگذار کند.

زردی‌گرام، با داشتن متخصصین خبره در این زمینه، به والدین دل‌سوز و دل‌نگران تمامی مشاوره‌های لازم را ارائه می‌دهد تا بسته به شرایط فرزند عزیزشان، بهترین دستگاه ممکن را برای درمان زردی استفاده کنید.

 

درمان زردی نوزاد در منزل یا بیمارستان؟

انتخاب بین درمان زردی نوزاد در خانه و یا بیمارستان ممکن است بستگی به شدت زردی نوزاد و توصیه‌های پزشک داشته باشد. هرچند اجاره دستگاه فتوتراپی و درمان در خانه مزایای خود را دارد. در ادامه به برخی از مزایا و دلایل درمان در خانه اشاره می‌کنیم:

 • راحتی و آسایش بیشتر برای نوزاد و خانواده
  درمان در خانه به نوزاد و خانواده امکان می‌دهد در محیط آرام و آشنا قرار بگیرند. خانه، محلی است که نوزاد و خانواده با آن آشنا هستند و بدون شک در آن راحت‌تر هستند. علاوه بر این، اعضای خانواده می‌توانند در روزهای سخت پس از زایمان به مادر کمک کنند و او را در مراحل درمان همراهی کنند.
 • کاهش مخاطره عفونت
  محیط خانه، خطر انتقال عفونت‌های بیمارستانی را کاهش می‌دهد. در بیمارستان، ممکن است بیشتر با عوامل عفونی و ویروس‌ها در تماس باشید. با درمان در خانه، این خطر کاهش می‌یابد و به سلامتی نوزاد کمک می‌شود.
 • کاهش هزینه‌ها
  اجاره دستگاه زردی بچه در خانه نسبت به بستری شدن در بیمارستان، هزینه‌های کمتری دارد. با درمان زردی در خانه، هزینه‌های جانبی مانند هزینه اقامت در بیمارستان و خدمات اضافی کاهش می‌یابد.
 • شیر مادر
  درمان زردی در منزل به مادر امکان می‌دهد به‌راحتی و با خیال اسوده به نوزاد شیر بدهد.

در نهایت، تصمیم بین درمان زردی نوزاد در خانه و یا بیمارستان باید بر اساس شدت زردی، وضعیت سلامتی نوزاد، توصیه‌های پزشک و نیازهای خانواده اتخاذ شود. مشورت با پزشک مربوطه و پیروی از دستورالعمل‌های وی بسیار اهمیت دارد تا بهترین نتیجه درمانی برای نوزاد به دست آید.

اجاره دستگاه برای زردی نوزاد

تیم زردی‌گرام، با تجربه بیش از 15 سال فعالیت در زمینه اجاره دستگاه زردی، همواره در تلاش است تا با اجاره بهترین دستگاه زردی نوزاد، درمان زردی نوزاد عزیز و دلبند شما را راحت‌تر سازد.

برای اجاره دستگاه زردی نوزاد در تهران، کرج یا گیلان در سریع‌ترین زمان می‌توانید با شماره 09122771364 تماس بگیرید. زردی‌گرام با ارسال فوری دستگاه، خدمات 24 ساعته و مشاوره رایگان تلفنی با پزشک متخصص در این زمینه در کنار شماست.

اگر هنوز سوالی در ذهن دارید که در مقاله به آن پاسخ داده نشده است، می‌توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

12 دیدگاه در “انواع دستگاه زردی نوزاد + معرفی بهترین دستگاه‌ فتوتراپی

 1. منیژه گفت:

  سلام شما خودتون میتونید بسته به شرایط نوزاد بگید کدوم دستگاه خوبه؟؟

  1. سلام منیژه عزیز
   زردی‌گرام، با داشتن متخصصین خبره در زمینه زردی نوزاد، به شما تمامی مشاوره‌های لازم را ارائه می‌دهد تا بسته به شرایط فرزند عزیزتان، بهترین دستگاه ممکن را برای درمان زردی استفاده کنید.

 2. هستی گفت:

  دستگاه‌های سه بعدی و تک بعدی چجوری هستن؟

  1. سلام هستی عزیز
   دستگاه‌‌های 3 بعدی و تک بعدی، دو تا از انواع دستگاه‌ فتوتراپی هستند.
   تفاوت این دو دستگاه در شکل ظاهری آن‌ها است و ویژگی مهم در هر دستگاه فتوتراپی، تعداد لامپ آن است. این دو دستگاه از نظر عملکردی و درمانی هیچ تفاوتی ندارند.
   روش استفاده و قرارگیری نوزاد در هر دو دستگاه کاملا یکسان است و نوزاد باید تحت مراقبت‌های یکسان قرار گیرد.

 3. هانیه گفت:

  سلام میشه بهترین دستگاه زردی نوزاد رو معرفی کنید؟

  1. سلام هانیه عزیز
   شما می‌توانید با تماس با شماره 09122771364 از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

 4. پیمان سعادت گفت:

  روی دستگاه زردی اسم توسان نوشته شده ایا شرکت معتبری هست؟

  1. سلام پیمان سعادت عزیز
   توسان شرکت تولید کننده دستگاه‌های فتوتراپی است. دستگاه‌های تولیدی این شرکت بیشتر در بیمارستان‌‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 5. ساجده گفت:

  نوع لامپ دستگاه زردی نوزاد چیه ؟

  1. سلام ساجده عزیز
   در دستگاه‌های زردی نوزاد امروزی، از لامپ‌های ال ای دی استفاده می‌شود که کارایی بالاتر داشته و خطر آن‌ها نزدیک به صفر است.

 6. مینا پورسید گفت:

  انواع دستگاه فتوتراپی نوزاد چیست؟

  1. سلام مینای عزیز
   به طور کلی دستگاه‌های زردی نوزاد دونوع دارند؛ نوعی قدیمی‌تر که در آن‌ها از لامپ‌های فلورسنت استفاده می‌شد و انواع جدید آن که از لامپ‌های ال ای دی در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *